Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - občanský sektor
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > 
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Amnesty: Útoky Talibanu v Afghánistánu zesilují

19. 4. 2007
-red- [Amnesty International / Econnect] -


Lidé v Afghánistánu jsou ve stále větší míře vystaveni sebevražedným útokům, únosům a popravám, kterých se dopouští Taliban. Ozbrojení povstalci systematicky útočí na civilisty a usilují tak o nastolení atmosféry strachu, která jim přináší kontrolu nad obyvatelstvem. Na situaci v zemi upozornila ve své dnešní zprávě mezinárodní organizace pro lidská práva Amnesty International.

„Nejvyšší cenu za pokračující konflikt v Afghánistánu platí civilisté, kteří nemají šanci uniknout střetům mezi Talibanem, afghánskými vládními silami, americkými jednotkami a silami dalších zemí NATO,“ uvedl Claudio Cordone, ředitel Amnesty International pro výzkum.

„Tím, kdo svévolně útočí na civilisty, je však Taliban – zabíjí učitele, unáší humanitární pracovníky a vypaluje školy,“ dodává Claudio Cordone. Taliban uplatňuje taktiku převzatou od ozbrojenců v Iráku – sebevražedné útoky, pumové atentáty nebo brutální popravy. Podle údajů OSN a NATO v loňském roce při bombových atentátech zahynulo přinejmenším 756 civilistů.

Mezi civilními oběťmi, které byly talibanci usmrceny pro podezření ze špionáže nebo kolaborace, jsou volební kandidáti, duchovní, vládní úředníci, učitelé, aktivistky za práva žen nebo pracovníci humanitárních organizací. Prudce navíc vzrostl počet útoků proti školním budovám; mezi lety 2005-2006 jich bylo v Afghánistánu nejméně 183 vypáleno. Rodiče v celé zemi se tak obávají posílat své děti do škol.

Amnesty International upozornila také na to, že se prohlubuje neutěšená situace žen a dívek, které čelí zastrašování ozbrojenců a bojí se opouštět domov. Jejich možnost pracovat a vzdělávat se je zásadně omezena. Dne 9. prosince 2006 v provincii Kunar údajní ozbrojenci Talibanu zabili dvě sestry, které pracovaly jako učitelky. Vraždy měly následovat po předchozích výhružkách kvůli jejich učitelské činnosti. Zabiti byli také další členové této rodiny.

Fatwa vyhlášená Talibanem přikazuje zabití každého člověka, který podporuje intervenci USA. Mluvčí Talibanu v rozhovoru s Amnesty International uvedl: „Není rozdíl mezi ozbrojenci, kteří bojují proti nám, a civilisty, kteří spolupracují s cizinci.“ Tento postoj je v rozporu s mezinárodním právem, které přikazuje rozlišovat mezi civilními a vojenskými cíli. Řada akcí Talibanu tedy představuje válečné zločiny. „Útoky jsou velmi rozšířené a představují součást strategie Talibanu, čímž nabývají rozměrů zločinů proti lidskosti,“ upozornil Claudio Cordone.-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


-

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

-

Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz