Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - občanský sektor
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > 
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Gruzínská vláda zahájila soudní proces s opozicí

22. 5. 2007
Vladimír Berdzenishvili - Sdružení pro obnovu demokratické Gruzie [Econnect/Obnovení Gruzie] -


Dne 20. dubna stoupenci gruzinské opoziční strany "Naděje" uskutečnili protestní akci u kanceláře gruzínského ombudsmana, přičemž desítky dalších stoupenců už několik dní v různých městech drželi hladovku. Jak prohlásil leader opoziční strany Irina Sarishvili, tato akce je namířená proti uzavřenému soudnímu procesu nad 13 zatčenými, kteří jsou funkcionáři různých opozičních stran.

Dne 6. září 2006 bylo během zásahových akcí v Tbilisi a dalších regionech Gruzie zatčeno 29 osob. V průběhu vyšetřování byla většina propuštěna na svobodu, přičemž ve vazbě zůstalo nadále 13 osob. Guram Papikashvili, Varlam Galdava, Giorgi Metreveli, Vachtang Talachadze, Giorgi Achobadze, Jakob Kvinikadze, Revaz Bulia, Zaza Davitaia a Maia Nikolejshvili jsou obžalováni z vlastizrady a spiknutí s cílem ozbrojeného vzbouření proti vládě M. Saakašvili.

Čtyřem zatčeným byl během vyšetřování trest zvýšen. Ramaz Gagnidze, Temuri Žoržoliani, Maja Tophuria a Kachaber Kantaria jsou obžalováni z přípravy ozbrojené vzpoury s cílem odstranění vlády a z protizákonného obchodu se zbraněmi. Většina ze zadržených osob jsou vůdci politických stran. Jak prohlašují zadržení a jejich právníci, jeden z argumentů jejich zatčení je politická orientace, která je opačná než směr vlády M. Saakašvili.

Vykonstruovaná obvinění proti opozici byla důvodem zatýkání, která uskutečnilo zvláštní policejní komando za asistence televizních kamer. Cílem bylo upozornit gruzínské občany, že se podařilo zneškodnit tajné spiknutí "vlastizrádců". Většina občanů se zajímala o zahájení soudního procesu, aby se dozvěděli, co se skutečně přihodilo. Soudce Mamuka Nozadze však takovou možnost zamítnul a na žádost žalobce se celý proces uskutečnil za zavřenými dveřmi.

Toto rozhodnutí bylo neočekávané a gruzínským občanům tak bylo zamezeno, aby si o celé kauze udělali objektivní obrázek. Uzavřené soudní přelíčení se v Gruzii nikdy nekonalo. Dokonce i v době komunistického režimu se za zavřenými dveřmi odehrávala pouze ta část procesu, která se týkala osobního života a státního tajemství.

Koalice deseti nevládních organizaci se obrátila na mezinárodní organizace pro podporu. Vzhledem k tomu, že soudní proces probíhá za zavřenými dveřmi, tak tím ignoruje velký zájem společnosti o proces a znevěrohodňuje obvinění státního zastupitelství.

Zdroj informační server Newsgeorgia ve spolupráci s koalicí gruzinských nevládních organizací.

Vladimír Berdzenishvili - Sdružení pro obnovu demokratické Gruzie

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


-
KORMIDLO - katalog odkazů občanské společnosti
www.kormidlo.cz * Lidská práva * Sociální rozvoj a pomoc * Životní prostředí * Globalizace a udržitelný rozvoj * Kultura * Lidé a společnost * Neziskový sektor
www.kormidlo.cz

-

Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz