Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > 
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Česká obchodní inspekce potvrdila závěry Arniky a nařídila stažení nevyhovující hračky z PVC

21. 6. 2007
[Arnika - Program Toxické látky a odpady] -


-foto- Poté, co občanská sdružení zveřejnila výsledky testů pěti hraček na obsah nebezpečných ftalátů, zadala jejich prověření také Česká obchodní inspekce (ČOI). Po zveřejnění analýz našla ČOI z pěti testovaných hraček z měkčeného PVC na trhu už jen dvě.

„V obalu na pěnové kostky bylo podezření na nadlimitní obsah ftalátů zakázaných ve výrobcích pro děti, zatímco v obalu na obrázkovou knížku ftaláty zjištěny nebyly. Obal na knížku je měkčený di-isononyladipátem. Ten je rovněž ze zdravotního hlediska problematický, ale zatím se na jeho použití nevztahují žádná legislativní omezení,“ shrnula výsledky testů provedených zlínskou laboratoří vedoucí kampaně Arniky „Nehrajme si s PVC“ Ing. Miroslava Jopková.

ČOI zadala posouzení na obsah nebezpečných ftalátů ve dvou hračkách u Státního zdravotního ústavu. „V dopise zaslaném Arnice inspekce potvrzuje správnost našich závěrů. V obalu na kostky byla zjištěna nadlimitní koncentrace di(2-ethylhexyl)ftalátu a na výrobek byl vydán zákaz prodeje. V obalu na knížky ftaláty zjištěny nebyly, což opět souhlasí se závěrem našeho šetření. Jsme rádi, že jsme mohli přispět k větší bezpečnosti dětí před chemickými látkami obsaženými v hračkách z PVC. Nejlépe by však podle našeho soudu bylo, kdyby se hračky s ohledem na zdraví dětí i na životní prostředí vyráběly z jiných materiálů, než z problematického PVC. To je také cílem petice „Za náhradu PVC“, kterou dosud podepsalo přes tisíc lidí a další podpisy stále přibývají,“ řekla Jopková.

Hračku v závadném obalu z PVC měkčeného ftaláty do České republiky dovezl ADC Blackfire Entertainment a vyrobila ji firma GALT v Anglii. „To dokazuje, že problematické hračky nemusejí pocházet jenom z asijských trhů. Větším a obecným problémem zůstává výroba z PVC, které je nutné změkčovat. Pokud budou testy i nadále odhalovat toxické látky v hračkách a v dětských výrobcích z PVC, dá se očekávat, že sami rodiče se začnou rozhlížet po jiných materiálech. Plastové výrobky je však nyní těžké rozeznat. Jsou-li z PVC, výrobci a prodejci se tím neradi chlubí. Součástí požadavků naší petice je proto i zavedení povinného a transparentního označení materiálu, z něhož jsou výrobky zhotoveny,“ zhodnotil situaci tiskový mluvčí Arniky Marek Jehlička.DISKUSE - KOMENTÁŘE:


-
KORMIDLO - katalog odkazů občanské společnosti
www.kormidlo.cz * Lidská práva * Sociální rozvoj a pomoc * Životní prostředí * Globalizace a udržitelný rozvoj * Kultura * Lidé a společnost * Neziskový sektor
www.kormidlo.cz

Související odkazy
  • Nehrajme si s PVC
  • -

    Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
    Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
    Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz