Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - internet
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Člověk v tísni otevřel v Kotvě obchod s výrobky z chráněné namibijské dílny

12. 7. 2007 - PRAHA [Člověk v tísni / Econnect]

Stálý obchod NAMA s výrobky z chráněné dílny, která funguje ve městě Keetmanshop na jihu Namibie, otevřela na začátku července společnost Člověk v tísni. Dílna pomáhá zajistit živobytí chudým rodinám ze slumu Tseiblaagte, které by kvůli epidemii HIV&AIDS jinak těžko hledaly práci. Dílna zároveň podporuje výrobu tradičních předmětů. Nový obchod s výraznou africkou stylizací je umístěn v obchodním domě Kotva ve 3. patře.

„Díky tomuto obchodu a především díky jeho budoucím zákazníkům bychom mohli v budoucnu nabídnout práci ještě více lidem v jižní Namibii a tím pomoci rodinám v oblastech, kde je každý pátý nakažený virem HIV,“ říká Kristína Urbanová, která v České republice koordinuje prodej výrobků.

V chráněné dílně Wake Centre vyrábí místní ženy ozdoby z korálků a pštrosích skořápek, panenky z textilu a vyšívané dekorační předměty. Všechny výrobky vycházejí z tradic kmene Namů a Křováků, žijících v polopouštních oblastech jižní Namibie. Dílna tím vytváří také prostor pro rozvoj tradičních řemesel a dovedností, které postupně upadaly v zapomnění. Výtěžek z prodeje těchto výrobků podpoří další rozvoj projektu - nákup materiálů a pokrytí mezd zaměstnanců dílny.

V Namibii je projekt realizován od roku 2004 za finanční podpory vlády České republiky a je zaměřen na zmírnění následků pandemie HIV&AIDS v regionu Karas na jihu země. Soustředí se na sociální práci, psychologickou a ekonomickou podporu rodin, zasažených především pandemií HIV&AIDS a TBC.

Namibie: Každý pátý dospělý je HIV pozitivní

Od roku 1981, kdy byl diagnostikován první případ HIV/AIDS, zemřelo po celém světě na následky tohoto onemocnění 20 milionů lidí. Jihoafrická Namibie patří mezi šest zemí světa nejvíce postižených touto chorobou. Podle oficiálních odhadů je zde minimálně každý pátý dospělý nakažen virem HIV.

Vysoká míra rozšíření TBC i AIDS v této oblasti souvisí se zdejším pouštním klimatem i s životním stylem místních obyvatel. Nejvíce se samozřejmě obě nemoci šíří mezi nevzdělanými a chudými lidmi, kteří představují velkou většinu místního obyvatelstva. Velkým úskalím, kterým se musejí místní odborníci zabývat, je hlavně otázka, jak motivovat nemocné, aby se léčili a zároveň dodržovali velmi přísná pravidla samotné léčby. Namibie zatím totiž nemá zákon o ochraně veřejného zdraví, a nemůže tak legálními prostředky pacienty k léčbě a dodržování pravidel léčby nutit.

AIDS zabíjí zejména mladou a střední generaci, tedy generaci rodičů a živitelů rodin. Výsledkem je rychle rostoucí počet sirotků a prohlubující se chudoba. Právě proto se namibijská mise společnosti Člověk v tísni zaměřila na podporu rodin a komunit postižených HIV/AIDS. Strategie mise je založena na aktivní spolupráci s lidmi, kteří potřebují pomoc a podporu.

Činnost společnosti Člověk v tísni v Namibii lze podpořit koupí výrobků z chráněné dílny komunitiního centra v Keethmanshoopu, anebo přispěním na veřejnou sbírku "Namibie - ztráta imunity" (číslo účtu 62266226/0300, ČSOB).


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Občanská společnost - návod k použití

Portál Občanská společnost - 
návod k použití Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz

- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz