Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - lidská práva
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > komentáře
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Oslava jablka v Hostětíně vyvrcholí v neděli Jablečnou slavností

22. 9. 2004 -, Tradice Bílých Karpat / Econnect

Jako v minulých dvou letech patří tento zářijový týden před sv. Václavem - od 20. do 26. září Týdnu pro jablko. Tuto osvětovou akci pořádá občanské sdružení Tradice Bílých Karpat v obci Hostětín na úpatí Bílých Karpat nedaleko Uherského brodu, která má 230 obyvatel a říká si také . Cílem Týdne je seznámit širokou veřejnost se současným ovocnářským děním v Bílých Karpatech. Akce vyvrcholí v neděli 26. září Jablečnou slavností. Pro návštěvníky všech generací je připraven bohatý program, ale také jeden úkol: přinést domácí jablečný štrúdl.

Během jablečného týdne zavítají do Hostětína žáci a studenti okolních základních škol, aby absolvovali ekologický výukový program zaměřený na ovocnářskou tradici v Bílých Karpatech. Budou mít také příležitost si sami vyrobit jablečný mošt - od sběru jablek v sadu až po uzavření pasterované jablečné šťávy víčkem do skleněné lahve.

Akce vyvrcholí v neděli 26. září Jablečnou slavností. Pro návštěvníky všech generací je připraven bohatý program, ale také jeden úkol: přinést domácí jablečný štrúdl. Ten se stane součástí soutěže o nejdelší složený jablečný štrúdl aneb Jak dlouhý „had“ ze štrúdlů se nám podaří seskládat, když budeme pokládat jeden za druhý? Ukončení soutěže a oficiální změření „hada“ proběhne v 15 hodin. Tato doma připravená pochoutka se pro autora zároveň stane vstupenkou na odpolední hudební program.

V programu Jablečné slavnosti najdete také jarmark místních produktů a řemesel, ukázky tradičního i současného zpracování ovoce, výstavu regionálních odrůd ovoce, přehlídku jablečných buchet či koláčů (i s recepturou), které připraví hostětínské hospodyně. Nebude chybět ani trocha folklóru – vystoupí dětský folklórního soubor Světlovánek, připraveny budou také soutěže pro děti.

"Obec pro 21. století" Hostětín má 230 obyvatel a leží v CHKO Bílé Karpaty, která patří mezi Biosférické rezervace UNESCO. Od roku 1996, kdy se obec zapojila do Programu obnovy venkova, se podařilo v Hostětíně realizovat pestrou škálu enviromentálních projektů. Na jejich rozvoji se vedle obce samotné podílí občanská sdružení, zejména Český svaz ochránců přírody - základní organizace Hostětín a Veronica, a Nadace Veronica, ve spolupráci s Okresním úřadem v Uherském Hradišti a Správou CHKO Bílé Karpaty. Náročnější projekty jsou společným dílem řady partnerů, a to jak regionálních, tak i zahraničních. V tzv. Centru modelových projektů pro venkov, které se nachází v několika objektech a pozemcích v Hostětíně, tak v současné době najdete např. vegetační kořenovou čistírnu, funkční starou dřevěnou sušárna ovoce, moštárnu pro výrobu nefiltrovaných šťáv, centrální biomasovou výtopnu či svépomocnou dílnu pro výrobu stavebnicových solárních zařízení – jeden ze solárních systémů je i na střeše moštárny. Připravuje se výstavba modelové nízkoenergetické budovy Seminárního Centra. V obci se také realizuje projekt ,,Tradice Bílých Karpat“ zaměřený na záchranu a využití starých krajových odrůd ovoce a na podporu tradičního extenzívního ovocnářství.

DISKUSE - KOMENTÁŘE:

Související články

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz