Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - občanský sektor
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > 
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Rok před olympiádou Čínu znova kritizuje i Olympic Watch

7. 8. 2007
-red- [Olympic Watch / Econnect] -


Dnes, právě rok a den před Olympijskými hrami v Pekingu, vydala organizace Olympic Watch prohlášení k absenci slibovaného pokroku na poli lidských práv v Číně. V prohlášení se Olympic Watch obrací na Mezinárodní olympijský výbor, národní olympijské výbory i olympijské sponzory. Podobně jako Amnesty International poukazuje na řadu problémů, které navzdory slibům Čína nevyřešila.

"Když v roce 2001 udělil Mezinárodní olympijský výbor olympijské hry 2008 Pekingu, učinil tak za příslibů pekingského kandidátského výboru o tom, že pořádání her „napomůže rozvoji lidských práv“ a zejména že „nebudou žádná omezení ohledně mediálního zpravodajství a pohybu novinářů do doby a včetně olympijských her“. Rok před tím, než má olympiáda začít, nedošlo k žádnému hmatatelnému zlepšení na poli lidských práv v Číně," uvádí se v prohlášení Olympic Watch.

Organizace upozorňuje, že svoboda médií "rozhodně není na obzoru": nezávislí pozorovatelé, jako Reportéři bez hranic a Výbor na ochranu novinářů, registrují přinejmenším 30 čínských novinářů a 50 bloggerů a internetových aktivistů ve vězení. Domácí čínská média čelí soustavné politice cenzury a zpravodajství zahraničních médií do Číny je blokováno. Terčem kritiky je i trest smrti - Čína nadále každoročně popraví několikanásobně více lidí než zbytek světa dohromady, jedná se zhruba o 8.000-10.000 lidí ročně; nadále je široce rozšířené i mučení. K porušování lidských práv dochází i přímo v souvislosti s pořádáním olympijských her: statisíce lidí v Pekingu bylo vyhnáno z obydlí bez patřičné kompensace a vůdce jejich pokojných protestů Jie Kuo-ču (Ye Guozhu) je na čtyři roky ve vězení a údajně mučen.

Olympic Watch proto ve svém prohlášení Mezinárodní olympijský výbor vyzývá, aby podložil fakty svá tvrzení o tom, že olympiáda má přispět k rozvoji lidských práv v Číně, a aby alespoň v posledním roce před olympiádou spolupracoval s mezinárodními organizacemi na obranu lidských práv ohledně zcela nepolitických požadavků na ochranu mezinárodně garantovaných lidských práv a olympijského ideálu lidské důstojnosti. Mezinárodní olympijský výbor by také měl po Pekingském organizačním výboru (BOCOG) a čínské vládě jako mateřské entitě BOCOG požadovat propuštění Jie Kuo-ču a všech novinářů a dalších lidí, kteří jen uplatňovali svobodu projevu.

Národní olympijské výbory zase Olympic Watch žádá, aby spolupracovaly s organizacemi na obranu lidských práv a umožnily sportovcům, aby se seznámili s fakty tykajícími se porušování lidských práv čínských občanů, a svobodně se k této situaci mohli vyjádřit. Ke spolupráci s lidskoprávními organizacemi Olympic Watch vyzývá i sponzory, stejně tak k tomu, aby vyjádřili své znepokojení nad absencí pokroku na poli lidských práv Mezinárodnímu olympijskému výboru a BOCOG. Sponzoři by také měli zvážit, zda chtějí mít své jméno spojováno s olympiádou Peking 2008 vzhledem k tomu, že přísliby organizátorů ohledně lidských práv, za nichž své sponzorství uzavřeli, nebyly naplněny.

* * *

Posláním Olympic Watch je monitorovat situaci na poli lidských práv v Čínské lidové republice před olympijskými hrami 2008 a vést kampaň, která by dosáhla pozitivních změn v životech lidí v Číně. Původní manifest se vyjadřuje především ke čtyřem otázkám: pokračující perzekuci demokratické opozice pekingského režimu; omezování svobody slova a přístupu k informacím; trestem smrti v prostředí, kde se nedostává spravedlivých procesů; a politikou pekingské vlády vůči Tibetu a Tchaj-wanu. "Tato témata nadále chápeme jako klíčová, jelikož změna v těchto oblastech může nejspíše přinést zlepšení i jinde; pozornost ovšem věnujeme i dalším problémům, jako jsou náboženské svobody, politika potratů, tábory nucené práce a dále," uvádí Olympic Watch. Náplní práce organizace je jak obecné sledování situace, tak intervence ve specifických případech porušování lidských práv.

Olympic Watch byl založen v Praze roku 2001 v reakci na rozhodnutí MOV, kterým bylo Pekingu uděleno pořadatelství olympijských her 2008. Na základě původní iniciativy senátorů Jana Rumla a Michaela Žantovského a pana Karla Schwarzenberga tvoří dnes mezinárodní výbor třináct osobností ze šesti zemí světa.

-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


-
Související odkazy
 • Olympic Watch
 • O Autorech

  -red-

  (Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

  -

  Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
  Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
  Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz