Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - kultura
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > 
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Rockeři bojují za pralesy

10. 8. 2007
-red- [Greenpeace / Econnect] -


-© Greenpeace / ALBERTO CESAR - Veteráni německého rocku, kapela Scorpions, podpořila svým koncertem pralesní kampaň Greenpeace.- Brazilie je čtvrtým největším producentem skleníkových plynů. Převážná většina, která se z nich do ovzduší vypustí je výsledkem masivního odlesňování. Konkrétně jde o vypalování pralesů za účelem získání zemědělské půdy. Tato půda poté slouží k pěstování sóji, jejímž druhým největším světovým vývozcem, je právě Brazilie. Koncert Scorpions, který chtěl na tuto skutečnost upozornit se uskutečnil v rámci turné „Humanity World Tour 2007.

Světové pralesy mizí znepokojujícím tempem. Ze všech původních pralesů je amazonský deštný prales největší a co se týče množství živých druhů také nejrozmanitější. Amazonie je též domovem 20 milionů lidé včetně 400 různých přírodních národů. Budoucnost Amazonie záleží na tom, jakou budoucnost připravíme těm, kdo mají v pralese svůj domov.

Vezmeme-li v úvahu obrovský rozsah těžby a každoroční požáry, které Amazonii devastují posledních 30 let, je možná překvapující, že 85 procent původního deštného pralesa zůstává zatím stále ještě nedotčeno. Avšak jen za minulý rok padlo za oběť ilegálnímu kácení, požárům, těžbě a mýcení za účelem získání půdy 20 000 čtverečních kilometrů pralesa.

Jedno z největších nebezpečí, kterému dnes amazonský deštný prales čelí, je ilegální a destruktivní těžba vzácného dřeva.

Hnán snahou o levnou dodávku mahagonu a dalších topických dřev doma i v zahraničí, představuje ilegální obchod dřevem hlavní faktor při ničení pralesa. Samotná brazilská vláda odhaduje, že celých 80 procent veškeré těžby dřeva v Amazonii je ilegální. Ze dřeva, které se v Amazonii vytěží, je navíc celých 70 procent zničeno na pilách a drtičkách, kde končí jako nepoužitelný odpad nebo piliny.

-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


-

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

-

Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz