Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - lidská práva
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > komentáře
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Domácí násilí má různé podoby

31. 8. 2007 - Andrea Cerqueirová, GITA

Fyzické domácí násilí je nejviditelnější a nejlépe právně postižitelné. Oproti tomu násilí psychické se rozpozná velmi těžko. V rámci čtvrtečního interního vzdělávacího semináře pro spolupracovnice organizací proFem a AdvoCats for Women na to upozornila šéfka psychosociálního centra Acorus Zdena Bednářová.

Hovořila také o rozdílu mezi typy násilníků: ti rafinovanější a vzdělanější působí na své okolí velmi seriózně. Na rozdíl od těch, kteří se rozčílí na potkání – třeba když do nich někdo omylem strčí v tramvaji.

Zatímco fyzické násilí je doložitelné pomocí modřin nebo škrábanců, při psychickém agresor často útočí na „citlivá místa“ oběti – kupříkladu prostřednictvím dětí, rodičů nebo domácích zvířat. Tyran se také snaží izolovat svou oběť od okolního světa, probouzet v ní pocity viny, týrat ji ekonomicky. Ta pak cítí bezmoc a často má pocit, že násilníka se bojí také všichni kolem.

Bednářová upozornila na to, že o domácím násilí lze hovořit v případě, kdy jeden z páru (obvykle žena) je neustále v podřízeném postavení, kdežto ten druhý má vždy navrch a zneužívá svou moc. Něco jiného jsou takzvaná „italská manželství“, kdy má při hádkách navrch jednou žena, podruhé muž. Hlavní rys domácího násilí tedy spočívá v tom, že je opakované.

Šéfka Acorusu vysvětlila také to, jak se u obětí domácího násilí projevuje posttraumatický syndrom. Často se jí kupříkladu vybavují vzpomínky na nepříjemné zážitky a leká se všeho, co jí je připomíná. Je proto nutné dbát na to, jak s ní hovořit. Při povídání si s obětí je potřebné, aby se cítila v bezpečí a nic ji nerozrušilo. Často je totiž stresovaná tak, že okolo sebe staví pomyslnou bariéru – dívá se do země, drží pevně svou kabelku a podobně. Proto při rozhovoru s obětí a násilníkem, majícím „dvojí tvář“, může člověk nabýt mylného dojmu, že násilník je zcela nevinen a oběť „divná“.

proFem chystá na podzim sérii seminářů na téma posttraumatický syndrom u obětí domácího násilí.


DISKUSE - KOMENTÁŘE:

21. 9. 2007
nazorlubob
17. 10. 2007
trestnostmarlene
Související odkazy
Právní projekt AdvoCats

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz