Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > 
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Barma: Ústup armády z politického života zatím není v dohledu

13. 9. 2007
Pro Econnect přeložil Tomáš Tetiva. [Econnect/HRW] -


-foto- Závěr nedávného jednání barmského Národního shromáždění prokázal, že armáda stále ignoruje veřejný zájem a hodlá zůstat u moci neomezeně. Uvedla to organizace Human Righs Watch.

„Jednání ukázalo, že armáda nechce ani reformy ani žádné změny v Barmě,“ řekl Brad Adams, ředitel asijské pobočky HRW.“Zatím není pravděpodobné, že by se armáda hodlala vzdát moci.“

Národní shromáždění se poprvé sešlo v roce 1993 a nepravidelně se scházelo více než dekádu, přičemž mezi lety 1996 a 2003 se neuskutečnilo vůbec. Shromáždění vzniklo po volbách v roce 1990, kdy drtivě zvítězila pro-demokratická strana Národní liga pro demokracii (NLD).

Nedávné pouliční demonstrace – velmi vzácné v režimu represivní barmské vlády – byly zapříčiněny velkým zdražením cen paliv. Úřady poslaly do vězení více než 150 aktivistů a závěr jednání shromáždění představoval další odpověď na neklidnou situaci v zemi.

Shromáždění dosud nepřijalo psanou ústavu. Státní rada pro mír a rozvoj navrhla seznam základních principů a jejich rozpracování, který by měl sloužit jako předloha budoucí ústavě. Avšak některé ze základních článků stále potvrzují nadvládu barmské armády v politice.

Např. článek v kapitole 1 umožňuje, aby se„ Tatmadaw (barmská armáda) účastnil na politickém vedení země“. Budoucí prezident musí sdílet „armádní vizi“ a v případě ohrožení národní suverenity musí předat moc armádě, která zajistí národní nebo lokální kontrolu.

„Tento dlouhodobý ústavní proces vyloučil většinu barmského národa, umlčel delegáty, kteří se ho účastnili a ignoroval jejich zájmy a návrhy stejně jako potřeby mnoha občanských sdružení a národnostních menšin,“ uvedl Adams. „Ústava, která vzejde z tohoto procesu, bude zohledňovat pouze zájmy barmských generálů.“

Pro Econnect přeložil Tomáš Tetiva.

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


-
Občanská společnost - návod k použití
Portál Občanská společnost - 
návod k použití Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz

- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -
Související odkazy
  • Human Rights Watch o Barmě
  • -

    Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
    Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
    Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz