Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - kultura
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > komentáře
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Multižánrový festival Křídla 2007 nabízí hudbu i jiné druhy umění

18. 9. 2007 -, Econnect

Už po osmé se uskuteční festival v Křídlech u Nového Města na Moravě. Od pátku do soboty 21. - 22. září bude k vidění porce kvalitní muziky v podání kapel různých žánrů. I tentokrát proběhnou zajímavé doprovodné a to nejen kulturní akce.

Dvoudenní festival představí big bít, hip hop, popík, metal nebo dechový orchestr

Tento rok jde již o osmý ročník oblíbeného festivalu jehož širokožánrové rozkročení je nejen typické a divácky přitažlivé, ale především jde o záměr pořadatelů. Jde o to, aby návštěvníci mohli vidět a slyšet nejrůznější hudbu v podání amatérských i profesionálních kapel a také si sami udělat srovnání.

Obvyklým pořadatelem festivalu je občanské sdružení Lysina lenina z Nového Města na Moravě. Místem akce pak útulný kulturní dům v malé obci Křídla, nacházející se 5 kilometrů od Nového Města na Moravě. Festival byl původně založen jako regionální. Dnes zde vystupují nejen místní skupiny, ale i ty jejichž známost a obliba hranice regionu přesahuje.

„Protože se nám nechtělo jezdit za kapelami nikam do světa, tak jsme založili sami festival a zveme kapely, aby jezdily k nám. Festival ale vznikl především proto, aby měly místní kapely možnost někde veřejně vystoupit a to před důstojnou diváckou kulisou a navíc přitom hrát na jednom pódiu se známějšími a zkušenějšími skupinami,“ uvádí Daniel Šimek, jeden ze zakladatelů festivalu a jeho hlavní pořadatel.

U zrodu akce stáli před několika lety tři kulturně aktivní místní muži – Daniel Šimek, Ondřej Zikmund a Kryštof Ženatý. To že je festival multižánrový je pak dle slov pořadatelů myšleno ve dvou významech – jednak že se tu potkají různé hudební směry (hip hop, dechový orchestr, pop nebo disco či metal), ale také že se tu prezentují různá odvětví kultury či lidové tvorby (hudba, tanec, literatura, divadlo). Během akce se koná například i bohoslužba nebo výlet do okolí.

Nejen hudba, ale i divadlo, poezie a tanec

Festival Křídla je tentokrát dvoudenní. Návštěvníky čekají dva dny plné hlavně v první řadě hudby, ale i divadla, tance či poezie. Celý festival odstartuje v pátek 21. září brněnská skupina Woo Doo. Pokračovat se bude ve stylu hip hop nebo i disca. Hodně prostoru ale i tentokrát zabere big bít.

„Kromě hudby je jako již tradičně na sobotní dopoledne připravena bohoslužba a také turistický výlet. V sobotu odpoledne vystoupí divadla. Jedno pro děti, druhé spíše pro dospělé. Soubor Zkládanka uvede pohádkový příběh, místní soubor Obludárium zahraje hororový příběh Báječná svatba. Svoji tvorbu předvedou i místní básníci s vlastním přednesem. K vidění bude i one man show místního performera Vojtěcha Zikmunda,“ popisuje průběh festivalu a jeho program Daniel Šimek. Každý rok se na festivalu představuje nějaký taneční styl, letos se představí breake dance.

V sobotu 22. září od 18 hodin se potom opět rozeběhne hudební program. Vystoupí například místní skupina Karel na nákupech nebo ryze ženská brněnská kapela Budoár staré dámy. Asi nejznámějším uskupením, které na Křídlech 2007 vystoupí je 05&Radeček. K poslechu bude kromě jiného i blues nebo dechový orchestr. Všechny styly a celkový program jasně hovoří o tom, že festival je skutečně multižánrový a svým programem dokáže oslovit návštěvníky různého věku a zaměření.

Na organizaci akci se podílí asi 10 lidí a příprava trvá zhruba půl roku. Chystanou novinkou se má snad již příští rok stát stan plný hraček a zábavy pro děti návštěvníků.

DISKUSE - KOMENTÁŘE:

O Autorech

Miroslav Pořízek

Autor je externím redaktorem Econnectu.

Občanská společnost - návod k použití

Portál Občanská společnost - 
návod k použití Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz

- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz