Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - občanský sektor
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > 
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Václav Klaus nezpochybňuje vliv člověka na globální oteplování, nezná ale váhu tohoto vlivu

26. 9. 2007
Zdeněk Vališ [Radio Praha] -


-UN Photo/Marco Castro- Český prezident Václav Klaus promluvil v New Yorku na ostře sledované konferenci o klimatických změnách. Největší setkání světových státníků, věnované globálními klimatu, svolal generální tajemník OSN Pan Ki-mun. Konference měla dodat politickou sílu přípravě prosincového jednání OSN o globálním oteplování. Příspěvek Václava Klause se od ostatních řečníků lišil.

Už v úvodu konference zdůraznil generální tajemník OSN, že klimatické změny představují řadu problémů a vyzval 80 hlav států a další světové představitele k rázné akci. Jednotliví řečníci pak v podstatě opakovali, že alarmující fakta o důsledcích globálního oteplování jsou známá a lze je překovat jen silnou politickou vůlí. Vypršel prý čas pro nečinnost. Tok vesměs jednotně laděných příspěvků světových státníků přerušilo podle očekávání až vystoupení českého prezidenta Václava Klause. Podle něj "hrozba spojená s hypotetickým budoucím globálním oteplováním vychází výlučně z velmi spekulativních prognóz, nikoli z vědecky ověřené minulé zkušenosti a z rozpoznávání jejích trendů". Jak řekl Václav Klaus Českému rozhlasu, oponentura určitému trendu je žádoucí.

"Já považuji za nezbytné, abychom do té diskuse promluvili, aby do té diskuse promluvil racionální pohled a zejména pohled zodpovědný, protože naskakovat na určitá populární, módní témata je strašně chybné. To, co hrozí, že se začne dělat kvůli takzvanému lidmi vyvolanému globálnímu oteplování, je tak veliké a dalekosáhlé, že je více než na místě naše české přísloví dvakrát měř, jednou řež."

Prezident se zároveň ohradil vůči otázce, zda v New Yorku prezentoval své názory nebo názory určité skupiny. "To je opravdu pořád stejná debata, kterou - nevím kdo - sem zbytečně zanáší. V České republice přece nemáme názor 100 : 0 na tuto věc. V České republice máme na to různé názory. Velmi se například na tyto věcí přece různí názory v naší vládě. Velmi se na to různí názory v našem Parlamentu. Názor Strany zelených a pana Bursíka je samozřejmě jeden, názory jiné části vlády jsou jiné. Nevytvářejme tedy nějakou falešnou iluzi, že máme jeden definitivní očekávaný názor. To je přesně ten obrovský podvod a švindl, jak se říká, který vytvářejí páni Gorové na straně jedné a páni Bursíkové na straně druhé, jako kdyby to bylo 100 : 0."

A svá slova Václav Klaus ještě upřesnil. "Samozřejmě jsem zde vystupoval jako prezident České republiky. Nikdo jiný nebyl pozván na tuto konferenci, takže tady nemohl vystoupit někdo jiný." Český prezident v New Yorku navrhl, aby klimatické změny nestudovala v OSN pouze jedna vědecká komise jako dosud, ale dva odborné panely, které by si vzájemně konkurovaly. Odmítl tedy tzv. monopol jedné skupiny vědců. Šanci by podle Klause měli dostat i vědci, kteří mají výrazně odlišný názor.

"Podívejte, tady není otázka, jestli člověk ovlivňuje všechno možné včetně globálního klimatu. To určitě člověk stoprocentně nebo tisíciprocentně ovlivňuje. Jediná otázka je, jestli ta míra jeho vlivu je na desátém místě za desetinou tečkou nebo na třetím místě za desetinou tečkou nebo, kde ta míra jeho vlivu je. A to je vážná vědecká diskuse. Člověk stoprocentně ovlivňuje leccos. Otázkou je váha tohoto ovlivnění." Uvedl Václav Klaus pro Český rozhlas.

Zároveň podotkl, že nelpí dogmaticky na svých postojích. "Každý člověk, pokud není blázen, vidí-li empirická data, která vyvrací jeho názory, musí smeknout a říci: no, samozřejmě jsem se v tomto mýlil. Musím přiznat, že zatím jsem o tom nebyl přesvědčen."

Zdeněk Vališ

DISKUSE - KOMENTÁŘE:

14. 11. 2007
29. 1. 2008
2. 6. 2009
A co vy?Smile-of-sun
29. 1. 2008

-
-

Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz