Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - občanský sektor
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > 
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Nobelovu cenu za mír získal Al Gore a Mezivládní panel pro klimatické změny

15. 10. 2007
Jan Stejskal [Ekolist] -


Výbor udělující Nobelovy ceny dnes oznámil, že letošními laureáty ceny za mír se rovným dílem stali vědci Mezivládního panelu OSN pro klimatické změny (IPCC) a Al Gore, bývalý americký viceprezident a hlavní hrdina filmu a knihy An Inconvenient Truth (v ČR jako Nepříjemná pravda).

Podle výboru bylo hlavním důvodem jejich úsilí o vytvoření (build up) a rozšiřování (disseminate) hlubších znalostí o klimatických změnách způsobených lidstvem a položení základů pro opatření, která jsou potřeba k maření ("counteract") těchto změn.

IPCC je vědecko-technický orgán OSN, který se zaměřuje na podporu poznání klimatických změn a hodnocení jejich environmentálních a sociálních důsledků. Založen byl v roce 1988 Světovou meteorologickou organizací (WMO) a Programem OSN pro životní prostředí (UNEP), na jeho práci se podílí přibližně 2000 vědců zabývajících se klimatem. Panel sám se výzkumu nevěnuje, pouze výsledky vědeckých studií shrnuje do hodnotících zpráv. První z nich vyšla v roce 1990, čtvrtá vychází na pokračování v průběhu letošního roku. Kompletní letošní zpráva by měla být zveřejněna přibližně za měsíc.

Al Gore byl v 90. letech minulého století viceprezidentem Billa Clintona, předtím působil jako poslanec Kongresu a později jako senátor za stát Tennessee. V roce 2000 kandidoval za Demokratickou stranu na prezidenta USA proti republikánu Georgi Bushovi, prezidentem se ale nakonec stal Bush. Otázkami životního prostředí se Gore zabýval celou dobu svého působení v politice, inicioval legislativní předpisy o nakládání s chemickým odpadem, později se jeho hlavním tématem staly klimatické změny. V roce 2006 režisér David Guggenheim natočil film An Inconvenient Truth, který v podstatě zachycuje přednášku Al Gora o nebezpečí klimatických změn. Snímek získal Oscara.

Výbor pro udělování Nobelovy ceny v tiskové zprávě uvedl, že výrazné změny klimatu by mohly ohrozit životní podmínky většiny lidstva, vyvolat rozsáhlou migraci obyvatel a vést k vzrůstajícímu zápasu o přírodní zdroje. Takové změny by podle výboru znamenaly mimořádné břemeno hlavně pro nejzranitelnější země světa, zvýšit by se rovněž mohlo nebezpečí násilných konfliktů mezi státy i uvnitř států.

Udělením Nobelovy ceny za mír IPCC a Al Gorovi chtěl podle zprávy výbor přispět k většímu zaměření pozornosti "na postupy a rozhodnutí, která se zdají být nutná k ochraně budoucího klimatu Země". "Něco dělat se musí nyní, dřív než se klimatické změny vymknou lidské kontrole," uvedl v tiskové zprávě výbor.

Al Gore v první reakci na ocenění na svých internetových stránkách uvedl, že je "hluboce poctěn" a poklonil se i práci IPCC. Předseda IPCC Radžendra Kumar Pačaurí zase v krátkém prohlášení zveřejněném na stránkách IPCC uvedl, že by chtěl především projevit úctu vědcům, kteří jsou podle něj skutečnými laureáty ocenění. Právě vědci a odborníci poskytli panelu vědomosti, které přispěly k úspěchu IPCC, stojí v prohlášení Pačaurího. Podle BBC Pačaurí bezprostředně poté, co se dozvěděl rozhodnutí výboru, prohlásil, že je "ohromen".

(Článek jsme převzali se svolením redakce on-line deníku EkoList po drátě. Ukázkový výtisk tištěné verze časopisu si můžete objednat zde.)

Jan Stejskal

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


-
-

Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz