Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - regionální rozvoj
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > 
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Globální otázky očima českých studentů: ze studentských prací vznikla výstava a knížka

22. 10. 2007
-red- [Econnect / IC OSN] -


Jsou globalizace, civilizace, lidská práva, změny klimatu nebo mír pouhými slovníkovými frázemi? Nebo mají svůj reálný význam pro každého obyvatele planety? Jsou mladí lidé v dnešním světě pouhými konzumenty často protichůdných zpráv, nebo si dokážou najít cestu k porozumění palčivých globálních témat současnosti? To jsou základní otázky, které stály u zrodu projektu Informačního centra OSN v Praze Abeceda OSN. Výsledek projektu, do kterého se zapojili studenti z celé ČR, bude tento týden představen veřejnosti.

Výsledkem projektu Abeceda OSN je stejnojmenná výstava a publikace, které budou ve středu 24. října slavnostně uvedeny v pražském Domě OSN u příležitosti Dne Spojených národů. Projekt začal tím, že ke každému písmenu abecedy byl přiřazen termín, který se týká aktuálního světového dění a činnosti Organizace spojených národů. Vznikl tak seznam 27 hesel a Informační centrum OSN v Praze pak požádalo o názor studenty škol ze všech krajů České republiky.

Literární, výtvarnou nebo fotografickou formou mohli studenti vyjádřit, co pro ně znamenají pojmy jako biologická rozmanitost, jaderná energie, terorizmus, xenofobie, ekologie a další. "Zajímalo nás, jak o těchto tématech přemýšlejí, jak vidí svět, ve kterém žijeme a svět, v jakém chtějí žít," uvádějí autoři projektu.

Zapojilo se třináct základních a středních škol. Do projektu bylo přihlášeno více než 300 literárních, výtvarných a fotografických prací. Studenti zpracovali jednotlivá hesla Abecedy OSN v rámci vyučování nebo doma, pracovali samostatně i ve skupinách a vybrat si mohli jedno i více témat. V říjnu 2007 proběhlo vyhodnocení a vyhlášení nejlepších prací - vybrala je porota složená z vedoucích úřadů organizací OSN v České republice, tedy Informačního centra OSN, UNHCR, WHO a UNICEF.

Abeceda OSN obsahuje 27 hesel. Texty jsou ilustrovány výtvarnými a fotografickými pracemi studentů. Názory studentů dokreslují citáty světových osobností, OSN a jiných autorit.

Výstava i knížka Abeceda OSN budou veřejnosti poprvé představeny ve středu 24. října v 15 hodin. Výstava bude zahájena v prostorách Domu OSN v Praze, poté bude putovat po školách, které se do projektu zapojily. Knížka Abeceda OSN, která je k dispozici v Informačním centru OSN v Praze, je šířena zdarma.-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


-

Související články

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

-

Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz