Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - internet
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Záchranná stanice pro živočichy pomáhá ježkům v nouzi

24. 10. 2007 - PRAHA [Český svaz ochránců přírody]

-Mládě ježka východního (autor: Zuzana Pokorná)-
-Mládě ježka východního (autor: Zuzana Pokorná)-
S příchodem prvních mrazů a celkově chladnějšího počasí nastává pro mnoho mláďat ježků krušné období. Pokud nestihnou nabrat potřebnou hmotnost, hrozí že nepřečkají zimu. Pro mnoho mláďat ježků je tak jedinou nadějí na přežití lidská pomoc.

Aby mohla přečkat zimu zimním spánkem nebo-li hibernací, potřebují mít hmotnost alespoň 700 g. Pokud ve druhé polovině října nemají hmotnost alespoň 400g, už se na potřebnou hmotnost pravděpodobně nevykrmí. V chladném počasí totiž začíná být kritický nedostatek jejich hlavní potravy - hmyzu a malých bezobratlých živočichů.

„V současné době pečujeme o 20 mláďat ježků. Jejich počet ale rychle narůstá, téměř každý den přijímáme dalšího ježka.“, uvádí Lenka Šafránková, vedoucí Záchranné stanice pro živočichy Českého svazu ochránců přírody ve Vlašimi. Od začátku roku přitom v Záchranné stanici nalezlo pomoc už více než 40 ježků. Většina z nich byla malá nesamostatná mláďata, která byla přijata koncem srpna nebo během září a část z nich již byla dokrmena na potřebnou hmotnost a vypuštěna zpět do přírody. Mláďata, která se do Záchranné stanice dostávají nyní, ale již zde stráví zimu a do přírody budou vypuštěna až na jaře.

Péče o mláďata ježků je přitom poměrně náročná na čas, prostor i finance. Každý ježek potřebuje výběh o velikosti minimálně 1-2 m² umístěný ve vytápěné místnosti. Protože jsou ježci hmyzožravci, potřebují masitou potravu, například vařené drůbeží nebo hovězí maso či kočičí konzervy a granule. Musejí být také odblešeni a odčerveni. Ježci, kteří jsou do Záchranné stanice přijímáni nyní, ji opustí až na jaře příštího roku a stráví tak zde nejméně 6 měsíců. Tato péče přijde v průměru na 500 – 1000 Kč na jednoho ježka.

Pokud chcete Záchranné stanic pro živočichy ve Vlašimi finančně pomoci s péčí o ježky, můžete jí poslat dárcovskou SMS ve tvaru DMS ZVIREVNOUZI VLASIM na číslo 87777 (účtování DMS: 30,- Kč, příjemce obdrží nejméně 27,- Kč). Nebo můžete s péčí o ježky pomoci prakticky. Máte-li vhodné podmínky, můžete si jednoho či dva ježky od vlašimských ochránců přírody vzít domů a pečovat o ně. Pracovníci Záchranné stanice Vám rádi poradí, jak se o ježky vhodně postarat. Pokud ale vhodné podmínky nemáte a naleznete malého ježka, zavolejte, prosím, na pohotovostní číslo Záchranné stanice ve Vlašimi (tel. 777 800 460), rádi se ho ujmou.


DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz