Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - občanský sektor
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > 
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Dny lidských práv: O lidských právech humorem, obrazem i slovem

7. 12. 2007
-red- [Econnect / Nesehnutí] -


-Rangún, 2007- Tradiční připomenutí Mezinárodního dne lidských práv, který připadá na 10. prosince, příští týden proběhne v Brně ve dnech 10. – 13. prosince. Série akcí pod názvem Dny lidských práv v Brně bude zahájena pondělním Maratonem psaní dopisů na podporu obětí porušování lidských práv. V týž den se od 20 hodin bude konat vernisáž výstavy barmského karikaturisty Harn Lay spojená s projekcí a besedou o současné situaci v Barmě a v úterý 11. prosince proběhne diskuse s pracovníkem projektu Adopce na dálku a učitelem na vesnických školách v Ugandě. Dny lidských práv vyvrcholí ve čtvrtek 13. prosince besedou českých samizdatových autorů a autorek o podmínkách tvorby v komunistickém Československu.

První akcí konanou v rámci Dne lidských práv bude brněnská část Maratonu psaní dopisů, která se tak připojí k podobným akcím konaným v desítkách zemí na celém světě. Mezi urgentními apely – případy, ve kterých je nutné rychle jednat a odeslat protestní dopis – se objevují případy na podporu obětí porušování lidských práv z Hondurasu, Vietnamu, Ruska, Konga, Číny, Kuby, Iráku dalších zemí.

V průběhu pondělního dne bude mít veřejnost možnost podepsat urgentní dopisy na střední škole s uměleckou profilací Křížkovského, v atriu Fakulty sociálních studií MU a v klubech Podobrazy a Veselá vačice. Nebude chybět ani infostánek s podrobnými materiály o činnosti pořádající organizace Amnesty International. „Zveřejňování případů porušování lidských práv – takzvaných urgentních apelů – a psaní dopisů odpovědným osobám, je jednou z podob boje Amnesty International proti porušování lidských práv. Podle odhadů ve více než jedné třetině případů dojde ke zlepšení situace,“ uvádí Michal Staša z pražské pobočky AI.

U příležitosti 59. výročí přijetí Všeobecné deklarace lidských práv a 57. výročí vyhlášení Dne lidských práv Valným shromážděním OSN bude v Místo Galerii Skleněné louky zahájena vernisáží výstava nazvaná Humor plný vzdoru. Jde o kolekci kreseb barmského exulanta Harn Lay. „Nad karikaturami barmského aktivisty se sice člověk zasměje, ale zároveň si uvědomí závažnost a hloubku problémů působených totalitními režimy všude na světě, tedy nejen v Barmě ovládané vojenskou juntou,“ říká jedna z organizátorek výstavy, Adéla Smažilová z Nesehnutí. Vernisáž doprovodí projekce krátkého dokumentu a autentických záběrů přímých účastníků nedávných protestů proti barmskému režimu. Komponovaný večer zakončí beseda se zástupci Barmského centra Praha.

Úterní program Dnů lidských práv v Brně se zaměří na situaci ve východoafrické republice Uganda. Prostřednictvím fotografií i vyprávění Jiřího Pasze, který v Ugandě pracoval několik měsíců pro projekt Adopce na dálku i jako učitel na vesnických školách, se návštěvníci besedy seznámí s příčinami místních kmenových konfliktů, dozví se více o dětských vojácích do nich zapojených i o situaci uprchlíků z válečných oblastí. „Zprávy z Ugandy neplní stránky světových médií. To však neznamená, že by si oběti místního konfliktu a násilí ze strany místních ozbrojených skupin – jak vládních tak protivládních – nezasloužili naši pozornost a pomoc,“ zdůvodňuje programové zaměření akce Milan Štefanec z Nesehnutí.

Čtvrteční večer věnovaný Samizdatové literatuře v komunistickém Československu navazuje tematicky na červnovou výstavu o činnosti Amnesty International v Československu před rokem 1989 a o podmínkách tvorby tehdejších literátů. Besedy v Místo Galerii na Skleněné louce se od osmé hodiny večer zúčastní spisovatelka Jana Soukupová, signatářka Charty 77 a přispěvatelka do Infochu (samizdatového časopisu Informace o Chartě 77) Hana Holcnerová, básník Norbert Holub a Roman Švanda. „Cílem besedy je připomenout statečnost jednotlivců, kteří se i přes výhružky a pronásledování bývalého režimu snažili zachovat svoji identitu a svou tvorbou vytvářeli ostrůvky nezávislé kultury,“ vysvětluje Martina Jahodová z Amnesty International Brno.

Po celou dobu konání akcí budou mít jeho návštěvníci možnost připojit svůj podpis k dopisům na podporu obětí porušování lidských práv. Vstup na všechny akce je zdarma, organizátory Dnů lidských práv v Brně jsou Nezávislé sociálně ekologické hnutí – Nesehnutí a Amnesty International. Na přípravě jednotlivých akcí se dále podílelo Barmské centrum Praha, literární revue Weles a klub Skleněná louka.

-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


-

Související tisk. zprávy

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

-

Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz