Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Greenpeace upozorňuje na nebezpečí genetických manipulací

4.4.2000
PRAHA [Greenpeace]

Ekologická organizace Greenpeace dnes na Karlově mostě v Praze upozornila na nebezpečí spojená s vypouštěním geneticky manipulovaných organismů do přírody. Průvod dvou desítek aktivistů v maskách donesl před Parlament ČR obrovské písmeno X jako symbol nepřirozených a riskantních zásahů člověka do přírody. Poté zde zástupci Greenpeace předali připomínky k zákonu o tzv. geneticky modifikovaných organismech (GMO), který dnes projednávají poslanci výboru pro veřejnou správu, regionální rozvoj a životní prostředí.

"Genetické manipulace jsou největším experimentem s přírodou, jaký kdy člověk podnikal," prohlásil Dr. Čestmír Hrdinka z Greenpeace. "Požadujeme, aby naši zákonodárci přijali takový zákon, který omezí rizika, že geneticky manipulované organizmy poškodí přírodu nebo zdraví lidí."

GMO jsou úplně nové organismy, které vznikly pomocí metod genetického inženýrství - způsobem, který by v přírodě normálně nebyl možný. Jejich největší nebezpečí spočívá v tom, že mohou narušit křehkou přírodní rovnováhu a poškodit ekosystémy. Pokud se GMO dostanou do volné přírody, nelze vyloučit riziko, že způsobí vyhubení celých živočišných nebo rostlinných druhů.

Přestože u nás doposud právní úprava ohledně GMO neexistuje, tyto manipulované organismy se v České republice uvolňují do prostředí již několik let. Ministerstvo životního prostředí například povolilo pokusy s pěstováním geneticky manipulované řepky olejné, kukuřice, cukrové řepy a pšenice. V minulosti byl vydán souhlas k pokusnému pěstování manipulovaných plodin pro firmy Monsanto, Novartis Seeds, Pioneer Saaten a AgrEvo (1). "Ministerstvo povolilo dokonce i pokusné pěstování tzv. Bt-kukuřice firmy Monsanto, u níž vyšlo najevo, že zabíjí neškodného motýla monarchu stěhovavého," uvedl Hrdinka

Organizace Greenpeace již v roce 1996 upozorňovala na skutečnost, že v oblasti genetických manipulací panuje v České republice téměř naprosté právní vakuum. To umožňuje některým firmám dovážet k nám prakticky bez jakékoliv kontroly geneticky manipulovanou kukuřici nebo sóju jako krmivo pro dobytek. Na českém trhu byly již objeveny i potraviny vyrobené z geneticky modifikovaných surovin.

"Greenpeace se staví proti těm aplikacím genetického inženýrství, při nichž dochází k úniku geneticky manipulovaných organismů do životního prostředí," zdůraznil Hrdinka a dodal, že v současné době jde především o pěstování geneticky manipulovaných plodin. "Obrovské nebezpečí s sebou ale nese také sestrojování geneticky manipulovaných ryb. Pokud by taková ryba unikla do volné přírody, mohlo by to způsobit katastrofu," varoval Hrdinka.

Václav Vašků,
tiskový mluvčí Greenpeace ČR


--------------------------------------------------------------------------------

Další informace:
Ing. Čestmír Hrdinka
tel.: 02/24 31 96 67
e-mail: chrdinka@diala.greenpeace.org

Poznámka:
(1) Viz souhlasná rozhodnutí s provedením zkoušek GM plodin vydaná Ministerstvem životního prostředí v letech 1997 až 1999.DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz