Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - lidská práva
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > komentáře
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Když oči nevidí, pomohou "vidět" třeba počítače

13. 10. 2004 -, Econnect

Čtení a psaní je jednou z nejběžnějších činností každodenního života. Pro ty, kdo částečně nebo zcela ztratili zrak, však úplnou samozřejmostí není – na veletrhu informačních a komunikačních technologií INVEX, který se tento týden koná v Brně, proto Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých ČR představuje kompenzační pomůcky, díky kterým mohou nevidomí s textovými a tištěnými informacemi pracovat.

PacMate s řádkem s Braillovým písmem pomáhá nevidomým číst, psát i upravovat texty PacMate s řádkem s Braillovým písmem pomáhá nevidomým číst, psát i upravovat texty

Nevidomí mají řadu možností, jak číst nebo psát. Ale většina druhů kompenzačních pomůcek nedovoluje pracovat s texty tak, jako mohou vidící lidé: například magnetofon či diktafon zprostředkují třeba celou knihu, v textu se však obtížně hledá a není možné text editovat. Slepecké písmo vyražené do speciálního papíru zase znamená omezení v tom smyslu, že tisky jsou velmi objemné a vidící je nepřečtou. Číst s různými druhy lup mohou jen lidé se zachovanými zbytky zraku a psaní na běžném kancelářském stroji představuje nemožnost zpětné kontroly a oprav.

"Počítač je multifunkční pomůcka. Umožňuje využití všech smyslů a hlavně běžně editovat text, což dříve nebylo možné," přibližuje výhody využití výpočetní techniky Hana Bubeníčková ze Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých (SONS). Na veletrhu INVEX organizace představuje několik typů pomůcek, se kterými nevidomí mohou pracovat. Horkou novinkou je elektronický zápisník pro nevidomé PacMate, který má kromě klávesnice i řádek s Braillovým písmem. Na trhu má být dostupný během půl roku. "Nevidomí mohou využít různě náročný a různě drahý hardware i software, ale vzhledem k tomu, že šedesát procent zrakově postižených je v seniorském věku, jsou pro ně jisté pomůcky obtížnější," říká Hana Bubeníčková.

Práce s texty však neznamená jen čtení či psaní - na stánku SONS si mohou zájemci vyzkoušet například i obsluhu ozvučeného mobilu. Ten nahlas "přečte" uživateli každou položku menu. Organizace nabízí i mnohé další pomůcky – od přístrojů s hlasovým či hmatový m výstupem až po softwarové lupy. "Nejsme dealerskou organizací, zprostředkováváme ale klientům informace o dostupných pomůckách. SONS má většinu dostupného softwaru i hardweru zapůjčeno anebo je vlastní, klienti si u nás vyzkouší vše a instruktoři výpočetní techniky jim s výběrem poradí," říká Hana Bubeníčková.

Ve své Poradně pro bezbariérový web SONS navíc prezentuje projekt Blind Friendly Web, který seznamuje webmastery s pravidly tvorby takových webových stránek, které neobsahují zbytečné překážky pro nevidomé. Projekt se stal jedním z podkladů pro dokument Ministerstva informatiky Best practice - Pravidla pro tvorbu přístupného webu, který v červnu tohoto roku zveřejnilo Ministerstvo informatiky na svých stránkách zatím jako doporučující materiál. "Jedná se o první oficiální standard pro tvorbu bezbariérového webu v ČR, který bude zahrnut do novely zákona č. 365/2000 Sb., o informačních systémech veřejné správy. Novela zákona počítá s vydáním vyhlášky, která zajistí, aby se s vybranými informacemi publikovanými na webových stránkách orgánů veřejné správy mohli bez problémů seznámit mimo jiné i osoby se zdravotním postižením," vysvětluje Hana Bubeníčková. "Metodika Blind Friendly Web je první českou metodikou tvorby přístupných webových stránek v ČR," dodává.

Na Invexu o sobě dala vědět také sbírková akce projektu Internet pro slepé. Obecně prospěšná společnost Brailcom se zapojila do projektu dárcovských SMS a vyzývá: prosíme pomozte, internet “vrací” slepým zrak. Projekt je možné podpořit odesláním dárcovské SMS ve tvaru “DMS BRAILCOM” na číslo 87777. Podrobné informace o sbírce jsou k dispozici na adrese www.brailcom.org/sbirka. Stav sbírkového konta je průběžně zveřejňován.

DISKUSE - KOMENTÁŘE:

O Autorech

Jana Sobotková

Autorka je redaktorkou Econnectu pro lidská práva, sociální oblast a gender.

Internetové tipy Econnectu

Blind Friendly Web: přehled stránek přátelských k nevidomým uživatelům.
Internet proti rasismu
IT právo: informační server o internetovém a počítačovém právu
Itrain-online: portál školících materiálů v oblasti využití internetových technologií v občanském sektoru
Rapid Response Network: asistence s mirrorováním ohrožených stránek

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz