Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - lidská práva
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > komentáře
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Pokrok v Iráku?

11. 1. 2008 - Ashley Smith, E-žurnál

Zdá se, že z Iráku chodí konečně dobré zprávy: násilí je na ústupu, počet obětí klesá. Ashley Smith se v Z magazínu zajímá o to, zda je to obraz realistický – případně, zda je taková realita udržitelná.

Bílý dům, přední Demokraté a media oslavují současný pokles násilných útoků v Iráku jako známku, že Bushova medicína funguje. Typickou ukázkou této linie je zpráva v Chicago Tribune: „Bagdád prošel významnou změnou. Ulice již nejsou prázdné. Obchody s lihovinami a kina se znovu otevřely. Některé obchody jsou otevřeny do pozdního večera. Děti si hrají v parku, mladé ženy zůstávají venku i po setmění, restaurace jsou plné rodin a důchodci posedávají na chodníku u kaváren a hrají hegemon a kouří vodní dýmky.“

Úspěch připustili a dokonce oslavují i Demokraté, jako třeba prezidentská kandidátka Hilary Clinton.

Aby však mohla současné dění prezentovat jako úspěch, zaměřila se média téměř výlučně na pokles v počtu obětí na straně iráckých a amerických sil. Samotný fakt, že tato čísla jsou srovnatelná s daty z roku 2005 – obdobím, kdy nikdo v souvislosti s Irákem nemluvil o nějakém úspěchu – je možná sám o sobě tím nejlepším indikátorem toho, jak plytké jsou všechny řeči o tom, jak jde vše dobře. Faktem zůstává, že v Iráku zemřely 1,2 milionu lidí, 5 milionů byly vyhnány z domovů, ústřední stát prakticky nefunguje a ekonomika je zcela v troskách.

2007: nejsmrtelnější rok

Bush loni vyslal do Iráku na 30 tisíc vojáků, aby zvedli počet amerických sil soustředěných v Bagdádu a provincii Anbar na 16 tisíc. Vláda plánovala porážku al Kajdy, urovnat občanskou válku mezi milicemi a dát prostor politickému usmíření mezi elitami z řad Kurdů, arabských sunitů a šíitů.

Tyto kroky původně vyvolaly masivní nárůst násilí – a navzdory současnému poklesu, který bude pravděpodobně jen dočasný, vypovídá celkový obrázek o zvýšeném počtu obětí. Podle Lauren Frayer, novináře z Jeruzaléma, byl rok 2007 „podle počítadla Associated Press pro americké vojáky nejvražednějším rokem navzdory současnému poklesu. Zemřelo nejméně 852 příslušníků americké armády – to je nejvyšší číslo od doby, co válka v březnu 2003 začala.“

„Skoro 90 procent amerických novinářů“, kteří pracovali v Iráku a kteří byli dotázáni Pew Research Center, uvedlo, že „Bagdád je pořád nebezpečné navštívit“.

I Iráčané mají za to, že se jejich podmínky zhoršují, nezlepšují. Průzkum veřejného mínění ABC/BBC ukázal, že v roce 2005 uvedly dvě třetiny Iráčanů, že se jejich život zlepšuje, zatímco v srpnu 2007 jejich počet klesl na jednu třetinu. Namísto podpory okupace chce 47 procent lidí odchod amerických sil – a drtivá většina chce, aby k tomu došlo do konce roku. Téměř dvě třetiny Iráčanů podporují útoky na americké vojáky.

Skutečné příčiny současného poklesu násilí

Útoky na americké jednotky, iráckou armádu a civilisty poklesly jen během posledních několika měsíců. Jenže jak shrnuje Juan Cole: „Ona ´dobrá zpráva´ o uklidnění násilí je přinejlepším relativní. Celková hladina obětí řadí Irák k zemím s nejhoršími občanskými konflikty na světě.“

Příčinou současného poklesu navíc není Bushův nápor. Pokles se spíše zdá být výsledkem změny taktiky USA spojené s nečekanými změnami v Iráku. Americké síly začaly více než pozemní jednotky využívat vzdušné útoky, čímž minimalizovaly oběti. Pepe Escobar uvádí, že USA vykonaly „čtyřikrát více vzdušných útoků v roce 2007 než v roce 2006…“.

Podobně se spíš, než aby vystavoval americké jednotky bojům v Anbaru, rozhodl kupovat si kmenové vůdce odporu a vyzbrojovat jejich milice, aby bojovaly proti al Kajdá. Hala Jaber píše v Sunday Times, že „Amerikou podporované sunnitské milice se rozšířily východně od Anbaru k Bagdádu. Mají již 77 tisíc lidí, známých jako starostliví místní občané. To je více, než má šíitská Mahdího armáda, a polovina toho,co má irácká armáda.

Americké jednotky rovněž nepodstoupily boj se silami Sadra. Namísto aby riskoval boj, Sadr vyhlásil klid zbraní.

Současný pokles v počtu zabitých iráckých civilistů následuje po šíleném sektářském zabíjení v roce 2007, které etnicky vyčistilo Bagdád a jeho přilehlé oblasti. Výsledkem bylo, že z města, které bylo z 65 procent sunnitské, na 75 procent Sunnitů. Charles Crain v magazínu Time píše: „Mnoho sousedství dokončilo brutální sektářskou segregaci, aby zanechalo snadné cíle pro zastrašování a vraždění.“

Juan Cole poznamenává, že „relativní snížení násilí je umělé a pravděpodobně nevydrží. Někdejší noblesní bagdádské oblasti jako Adhamiya ohraničují obranné zdi, ale zatímco drží venku eskadry smrti, drží tam též zákazníky a obchodníky, na nichž závisejí. Když byl nedávno bombardován bagdádský trh se zvířaty, ukázalo se, že americké vojsko zakázalo vjezdu vozidel do jeho sousedství, ale zákaz několik dnů před bombardováním zrušilo. Zákazy vjezdu jsou efektivní, ale nejsou praktické v střednědobém či dlouhodobém měřítku. Co zabrání návratu bomb, až skončí?“

DISKUSE - KOMENTÁŘE:

Související odkazy
Human Rights Watch - Irák

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz