Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - regionální rozvoj
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > 
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Konference Forum 2000 letos přinese téma Občanská společnost v globalizovaném světě

15. 10. 2004
[Econnect] -


V neděli odpoledne začíná v Obecním domě v Praze již v pořadí osmá mezinárodní konference Forum 2000, kterou v roce 1997 inicioval a zaštiťuje Václav Havel a na které se pravidleně sjíždí několik desítek významných osobností z celého světa aby diskutovali o tématech a problémech globalizovaného světa. Letošní setkání nad tématem "Role občanské společnosti v globalizovaném světě" je třetím pokračováním cyklu "Mosty přes globální propasti". Hlavní část konference proběhne v Obecním domě v pondělí a v úterý 18. a 19.10., kdy se budou účastníci dvou plenárních zasedání a tří workshopů zamýšlet nad rolí občanské společnosti v globální politice a ekonomice a nad otázkou globálního řízení.

Letošní konference navazuje na dvě předchozí setkání předních představitelů mezinárodních finančních institucí a nadnárodních korporací na straně jedné a jejich kritiků, zástupců globální občanské společnosti, na straně druhé. Projekt Mosty přes globální propasti inicioval v roce 2002 prezident České republiky Václav Havel a Nadace Forum 2000. Cílem těchto setkání je vytvořit nezávislý a respektovaný prostor pro diskusi odborníků z různých oblastí a představitelů rozličných názorových proudů o žhavých otázkách dnešního globalizovaného světa.

V neděli odpoledne proběhne v Obecním domě od 16:00 tzv. předkonferenční seminář. Pořadatelé jej avizují jako neformální informační diskusi o tématech konference na kterou jsou zváni účastníci konference a zájemci z řad veřejnosti.

V pondělí dopoledne budou na úvodním plenárním zasedání s panelovou diskusí diskutována témata Dilemata globálního řízení a Role občanské společnosti v globalizovaném světě. Odpoledne pak začnou tři hlavní souběžně probíhající workshopy: Občanská společnost v politice - staré slabosti či nová síla?; Dilemata globálního řízení - demokracie versus efektivita?; Občanská společnost a globální ekonomika - kritika nebo spolupráce?. Workshopy budou probíhat také v úterý dopoledne. Od 11 hodin v úterý je na programu také kulatý stůl Perspektivy občanské společnosti ve střední a východní Evropě po rozšíření Evropské unie a zároveň Otevřené fórum pro veřejnost - nabízející příležitost pro zájemce z publika vyjádřit své názory nebo představit návrhy týkající se témat konference. Úterní odpoledne bude věnováno prezentaci závěrů z workshopů a panelové diskusi.

Mezi hosty letošního Fóra 2000 budou mimo jiné Jacques Rupnik (francouzský politolog, ředitel výzkumu pařížského Centra pro mezinárodní studia a výzkum), Magda Vášáryová (velvyslankyně Slovenské republiky v Polsku, předsedkyně správní rady Slovenské společnosti pro zahraniční politiku), Martin Bútora (sociolog, bývalý velvyslanec Slovenska v USA a neúspěšný kandidát na prezidenta), Jorge G. Castaňeda (bývalý mexický ministr zahraničních věcí, v současné době prezidentský kandidát), Jean-Francois Rischard (viceprezident Světové banky pro Evropu), Grigory Yavlinsky (ruský ekonom a politik,spoluzakladatel a předseda politické strany Jabloko)či Bernard Kouchner (zakladatel humanitární organizace Lékaři bez hranic, bývalý francouzský ministr zdravotnictví a vedoucí mise Spojených národů v Kosovu).

Přesný program konference, několik slov o třech tématech letošních workshopů či přehled hostů a stručnou informaci o jejich působení najdete na stránkách konference - www.forum2000.cz.

Doprovodné akce

V rámci konference proběhnou také některé doprovodné akce. V Obecním domě bude po oba dny hlavní konference souběžně probíhat workshop s názvem Non-governmental Process for the Community of Democracies, jehož hlavním organizátorem je Corporación Participa (Chile). Půjde o přípravné setkání nevládních organizací v rámci příprav na další ministerskou konferenci koalice demokratických vlád - Community of Democracies, která se uskuteční na počátku roku 2005 v Santiagu v Chile. NNO zde budou diskutovat nedostatky demokracie ve svých zemích a diskutovat o konkrétních návrzích řešení, které u příležitosti ministerské konference vládám předloží.

Další doprovodnou akcí je beseda Reforma globalizace? Tři pohledy na rozvoj a globální řízení, na kterou zve společnost Člověk v tísni v pondělí 18.10. od 17.30. Hosty besedy budou tři účastníci konference Fórum 2000: Simonetta Nardin, Mezinárodní měnový fond; Anuradha Mittal, zakladatelka think tanku Oakland Institute a expertka na rozvoj a obchod; a Silvia Borren, ředitelka organizace Novib/OXFAM. Besedu bude moderovat Martin Ehl, vedoucí zahraniční redakce Hospodářských novin. Člověk v tísni besedu pořádá ve spolupráci s Asociací pro mezinárodní otázky, místo konání bude upřesněno, informace by měly být k dispozici také na portálu www.rozvojovka.czDISKUSE - KOMENTÁŘE:


-

Související články

-

Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz