Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Městskému okruhu má padnout za oběť tisíc stromů. Sdružení tvrdí: řízení je nezákonné.

20. 2. 2008 - PRAHA [Arnika/Econnect]

-foto-
-foto-
Po nečekaném příjezdu bagrů do Stromovky a šokujícím plánu na výstavbu silnice napříč Letenskými sady čeká Pražany další nemilé překvapení. Stejně jako dva první případy souvisí s výstavbou Městského okruhu. V Praze 6 má kvůli tunelům pro automobily padnout téměř tisíc stromů a bezmála čtyřicet tisíc metrů čtverečních keřových porostů. Podle Ateliéru pro životní prostředí, Arniky a sdružení EKO Břevnov je správní řízení o kácení dřevin nezákonné. Chybí také návrh náhradní výsadby, která by škody plnohodnotně nahradila.

Dnes již není pochyb o tom, že Městský okruh je příkladem devastující stavby účelově budované salámovou metodou,“ říká Aleš Ohrablo ze sdružení EKO Břevnov. „Podle slibů magistrátu mělo jít o podzemní stavbu, která nebude mít žádný negativní vliv na ulice a parky, a která odvede všechna auta z města pod zem. Dnes vidíme, jak falešné tyto sliby byly. Hrozí zničení Letenských sadů provizorní silnicí, plánuje se kácení tisíce stromů, a to je stavba teprve na samotném počátku.“

Kvůli hloubení Městského okruhu a zařízení staveniště má padnout bezmála tisíc stromů na území Prahy 6. Vykáceny mají být stromy na Prašném mostě, zeleň u vojenských hřbitovů pod Pohořelcem, zelený pás ve Svatovítské ulici a stromy ve Střešovicích. Správní řízení o kácení právě projednává odbor životního prostředí Prahy 6.

Právník Pavel Černohous z Ateliéru pro životní prostředí se stavbě Městského okruhu věnuje od jejího počátku. Podle něj je hlavní problém jinde. „Všechna správní řízení jsou vedena protiprávně, protože stavba neprošla povinným hodnocením vlivů na životním prostředí, tzv. procesem EIA. Trváme na tom, aby byla povolovací řízení zastavena nebo přerušena a jsme připraveni i na soudní procesy,“ řekl právník.

Investor sice tvrdí, že po ukončení výstavby vysází novou zeleň, má však jít pouze o dvě stovky stromů, tedy pouhou pětinu počtu kácených dřevin. Některé z nich mají růst například na střeše podzemních garáží, takže nepůjde o plnohodnotnou městskou zeleň.

„Nechceme dopustit, aby se kvůli Městskému okruhu zhoršily již tak dost tristní životní podmínky obyvatel Prahy,“ vysvětluje postoj nevládních organizací Martin Skalský z Centra pro podporu občanů sdružení Arnika. „Kácení je potřeba minimalizovat. V místech, kde není možné zeleň zachovat, musí investor zabezpečit náhradní výsadbu vzrostlých stromů, které poškození životního prostředí zmírní. Počet nových dřevin by neměl být v žádném případě nižší než množství kácených stromů, což nyní neplatí,“ řekl Skalský.

Pavel Černohous vidí další vážné porušení zákona ve faktu, že stavbu i související kácení prosazuje Hlavní město Praha a rozhoduje o něm magistrát a úřady městských částí. „Úředníci budou stěží bránit záměru, který prosazují politici mající vliv na jejich kariéru a platy. Myslím, že právě proto dochází ve správních řízeních k porušování zákonů a nikdo nevyžaduje expertizu EIA.“

Kde v Praze 6 se mají kácet stromy kvůli Městskému okruhu?
  • Ulice Nad Octárnou ve Střešovicích – má zde být výdech z tunelu
  • Vojenské hřbitovy pod Pohořelcem – má zde vzniknout zařízení staveniště
  • Prostor tenisových kurtů na Prašném mostě
  • Zeleň podél ulice Milady Horákové na Prašném mostě
  • Svatovítská ulice v Dejvicích
Kácet se mají dřeviny různého stáří, druhu i vzrůstu. Ačkoliv zpravidla nejde o pěstěnou parkovou zeleň, i tyto stromy a keře mají velký význam pro životní prostředí města. Stromy, lemující ulice silně zatížené automobilovou dopravu, zachycují prach a mikroorganismy, produkují kyslík a zpříjemňují klima. Po zprovoznění Městského okruhu bude po některých z přilehlých ulic projíždět mnohem více aut než dnes, proto by také zeleně mělo přibývat.

Další informace hledejte také v tiskové zprávě Nevládní organizace vyzývají primátora Béma: neničte Letnou!, kterou naleznete ZDE.


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:

26. 2. 2008
VVR

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz