Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - životní prostředí
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > 
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Stromy v Lovosicích byly kvůli reklamě firmy LIDL pokáceny

21. 10. 2004
Alena Mejstříková [Econnect ] -


V pátek 8. října byly pokáceny další stromy kvůli výstavbě reklamy firmy LIDL a kvůli lepšímu výhledu na její další prodejnu. Stalo se tak hned následující den poté, co rozhodnutí kácet potvrdil Krajský úřad v Ústí nad Labem. Vykácení zdravého topolu černého a tří jabloní u silnice z Lovosic na Most již v srpnu povolil Městský úřad v Lovosicích, proti němu se však odvolal místní Český svaz ochránců přírody. Podle ekologů však výstavba reklamního pylonu není podle zákona o ochraně přírody a krajiny důvodem pro likvidaci topolu.

"Je to buď selhání odbornosti úředníků státní ochrany přírody nebo strach vzít na sebe zodpovědnost, když kácení toho topolu kvůli reklamě LIDLu povolili," řekl člen ČSOP Roderick Slavík z Lovosic.

Podle paragrafu 8 zákona o ochraně přírody a krajiny je možné kácet dřeviny mimo les jen ze závažných důvodů, je-li jejich stavem bezprostředně ohrožen život či zdraví nebo hrozí-li škoda značného rozsahu.

Krajský úřad přesto kácení potvrdil. Podle písemného vyjádření tiskové mluvčí úřadu Romany Žatecké bylo napadené rozhodnutí Městského úřadu v Lovosicích "vydáno řádným procesním postupem a nevykazuje věcné ani právní vady, které by měly vliv na zákonnost vydaného rozhodnutí, a pro které by ho bylo nutné zrušit…. Při dodržení stanovených podmínek povolení nebudou nepříznivě dotčeny zájmy ochrany přírody ani práva a právem chráněné zájmy účastníků řízení."

Krajský úřad jen mírně upravil rozhodnutí a provedl změny, které se dají nazvat kosmetické. Úřad např. nařídil, že "kácení dřevin bude provedeno odbornou firmou tak, aby nedošlo k ohrožení majetku a zdraví osob, a že nesmí dojít k úmyslnému usmrcování či k odchytu ptáků nebo ničení jejich hnízd." Firma má s ohledem na hnízdění ptáků omezeno období, kdy může kácet a musí odstranit dřevní hmotu z místa. Musí také do 31. října vysadit celkem 10 náhradních stromů na třech pozemcích v Lovosicích (původně měla vysázet 6 stromů).

Děti Země se také domnívají, že LIDL vykácením topolu porušil vzájemnou smlouvu z října loňského roku, která řešila nezákonné kácení sto dvou stromů v blízkosti prodejen LIDLu v devíti městech. Jeden z jejích bodů totiž uvádí, že se "LIDL bude v budoucnu usilovat o maximální ochranu stromů na svých pozemcích v rozsahu platných právních předpisů České republiky".

Paradoxem je navíc to, že topol padl za oběť nadnárodní společnosti v den, kdy africká ekoložka získala Nobelovu cenu míru za sázení stromů a jejich ochranu.

Alena Mejstříková

DISKUSE - KOMENTÁŘE:

23. 10. 2004
9. 11. 2004
konečně se dohodlidůchodce z Lovosic

-

Související tisk. zprávy

O Autorech

Alena Mejstříková

Autorka je redaktorka zpravodajství ECN a koordinátorka projektů.

-

Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz