Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - sociální oblast
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > 
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

 Tibet: půl století pod okupací 

Urgentní akce: Obava o bezpečnost, obava z mučení nebo špatného zacházení, možné “zmizení”

28. 3. 2008
[Amnesty International v ČR] -


-foto- V noci 23. února zadržela nepálská policie Tsering Dhondupa, tibetského uprchlíka v tibetském přijímacím středisku v Káthmandú v Nepálu. Není známo, kde se nyní nachází. Amnesty International se obává, že mohl být deportován do Číny, kde mu hrozí mučení nebo špatné zacházení.

NEPÁL/ ČÍNA: Tsering Dhondup, muž, 27 let

Tsering Dhondup uprchl z Číny a do Káthmandú přijel 4. února. V tibetském přijímacím středisku, které je spravováno Úřadem vysokého komisaře pro uprchlíky OSN, hledal pomoc pro svou cestu do Indie. Do 22. února už měl vyplněné téměř všechny potřebné dokumenty a čekal na konečné schválení Úřadu vysokého komisaře a na výjezdní víza od nepálských úřadů, datum odjezdu bylo naplánováno na 25. února.

Svědci uvedli, že kolem 23. hodiny 23. února vniklo bez jakéhokoliv předchozího upozornění na padesát nepálských policistů do oploceného prostoru tibetského přijímacího střediska. Policisté pod velením zástupce velitele metropolitní policie z Káthmandú prohledali ubytovnu a zadrželi Tseringa Dhondupa. Podle zpráv byl Dhondup jediným toho dne zadrženým a byl držen ve vazební věznici Hanoman Dhoka v Káthmandú.

Další den ráno, 24. února, byl Tsering Dhondup údajně odvezen v poutech na výslech do nepálské imigrační kanceláře v Káthmandú. Policisté se ho údajně vyptávali na jeho aktivity v Tibetu. Následující den odpoledne, 25. února, byl Tsering Dhondup opět vyslýchán úředníky imigrační kanceláře. Poté, co se členové Kanceláře vysokého komisaře pro lidská práva OSN začali po něm dotazovat, byl odvezen v neoznačeném voze. Nepálské úřady neposkytly žádné informace o tom, kde se od té doby nachází. V době jeho odvozu neznámo kam, byl na místě viděn vůz Čínské ambasády v Káthmandú.

Podle potvrzených zpráv vyhrožovali nepálští policisté dalším Tibeťanům ve vazbě deportací do Číny. Amnesty International se vážně obává, že Tsering Dhondup mohl být odvezen bez jakýchkoli právních kroků a v rozporu s nepálskými mezinárodními závazky do Číny. V souvislosti s neustálými zprávami o mučení a špatném zacházení s politickými disidenty v Číně se zdá, že Nepál porušil povinnost vyplývající z Článku 3 Mezinárodní úmluvy proti mučení, který neumožňuje vrácení nebo vydání osoby do země, kde jí hrozí mučení.

OSTATNÍ INFORMACE

Amnesty International již dlouho se znepokojením sleduje zasahování čínských úřadů v Nepálu do nuceného návratu Tibeťanů z Nepálu do Číny. V květnu 2003 bylo při společné, čínsko-nepálské akci nuceně navráceno 18 Tibeťanů, mezi nimi 3 ženy a 8 dětí, do Číny. Podle očitých svědků byli plačící a křičící Tibeťané odvezeni vozem čínské ambasády směrem k hranicím. K této události došlo i přes sílící mezinárodní tlak a znepokojení vyjádřené Úřadem vysokého komisaře pro uprchlíky, vládami a nevládními organizacemi. Těchto 18 Tibeťanů bylo zadrženo bezprostředně po jejich příjezdu do Tibetu. Někteří později propuštění popsali, že ve vazbě byli mučeni – kopáni, biti, dostávali elektrické šoky, vpichovali jim jehly pod nehty, stáli dlouhé chvíli nazí a byli terčem ponižujících poznámek na adresu jejich náboženského přesvědčení. Obavy v poslední době rostou, zvláště po masivním zatýkání nepálskou policií na pokojných protestech tibetských uprchlíků v Nepálu v březnu 2008.

DOPORUČENÁ AKCE:

  • vyzvěte nepálské a čínské úřady, aby objasnily osud Tseringa Dhondupa a uvedly, kde se momentálně nachází, a aby ujistily o jeho bezpečnosti, pokud je ve vazbě;
  • žádejte po nepálských i čínských úřadech, aby Tseringa Dhondupa okamžitě a bezpodmínečně propustily, pokud nebude obžalován z uznatelného trestného činu a nebude zadržen rozhodnutím nezávislého soudu;
  • žádejte nepálské i čínské úřady, aby mu umožnily přístup k právní pomoci, rodině, soudu a potřebné lékařské péči;
  • žádejte nepálské i čínské úřady, aby ujistily, že Tsering Dhondup není ve vazbě mučen nebo s ním není špatně zacházeno;
  • vyjádřete vážné znepokojení nad jeho pravděpodobným nuceným návratem do Číny, které je porušováním Mezinárodního paktu o občanských a politických právech a Mezinárodní úmluvy proti mučení; Nepál je smluvní stranou obou dokumentů.

  • urging the Nepal and Chinese authorities to clarify the fate and whereabouts and provide immediate guarantees for the safety of Tsering Dhondup, if he is in their custody;
  • urging both authorities to release him immediately and unconditionally unless he is charged with a recognisably criminal offence and remanded by an independent court;
  • asking both authorities to give him access to a lawyer, members of his family, the courts and any necessary medical attention;
  • calling on both authorities to ensure that he is not subjected to torture or ill-treatment while he remains in detention;
  • expressing deep concerns that that he appears to have been forcibly returned to China against his will and in violation of the International Covenant on Civil and Political Rights and the UN Convention against Torture to which Nepal is a state party.

předpřipravený dopis v AJ

APELY ZAŠLETE NA:

Prime Minister Girija Koirala
Prime Minister
Office of The Prime Minister and Council of Ministers
Singh Durbar, Kathmandu, Nepal
Fax: + 977 1 4211065
Salutation: Dear Prime Minister

Mrs. Sahana Pradhan
Ministry of Foreign Affairs
Shital Niwas
Maharajgunj
Kathmandu, Nepal
Fax: + 977 1 4416016 / 4419044
Salutation: Dear Minister

Prime Minister of the People's Republic of China
WEN Jiabao Guojia Zongli
The State Council General Office
2 Fuyoujie
Xichengqu
Beijingshi 100017
People's Republic of China
Fax: + 86 10 65961109 (c/o Ministry of Foreign Affairs)
Salutation: Your Excellency

Velvyslanectví Čínské lidové republiky
Pelléova 18, Praha 6 - Bubeneč 160 00
tel: 224 311 323 233 028 800 /12.00 - 13.30 Mo-Fri/
fax: 224 319 888
e-mail: chinaemb_cz@mfa.gov.cn
web: www.chinaembassy.cz
titulář J.E. pí. HUO Yuzhen
funkce Velvyslanec

Konzulát Nepálu
Heydukova 1589/6, Praha 8 180 00
tel: 266 312 945
fax: 272 705 710
e-mail: shrestha@quick.cz
titulář Pan Rajendra Bahadur SHRESTHA
funkce Honorární konzul

Apely zašlete nejpozději do 8. května 2008.


Co jsou to urgentní akce

Poté, co AI obdrží zprávu o někom, kdo je vystaven nebezpečí, příslušný výzkumný tým Mezinárodního sekretariátu připraví text UA, který obsahuje konkrétní informace o vězni a také informace, které mají přiblížit situaci v dané zemi. Na základě těchto informací mají být zasílány faxy, telegramy, dopisy členům vlády a dalším politikům v zemi, ve které je vězeň zadržován.

K rozhodujícím faktorům této metody patří rychlost. V některých případech obdrží vláda apely do 24 hodin od zatčení tedy v době, kdy je velké riziko možného mučení. V dalších případech dochází apely po uplynutí několika dnů od zatčení.

Dalším rozhodujícím faktorem úspěšnosti UA je zapojení lidí z mnoha zemí do práce na stejném případě. V současné době tvoří síť UA více než 80 zemí.

Existují pádné důkazy o tom, že UA mají na vlády často významný vliv. Podle odhadu AI ve více než v jedné třetině případů, o které se AI ročně zajímala, došlo ke zlepšení situace vězně. To znamená, že byl vězen propuštěn, vězeň vedený jako "zmizelý" byl nalezen, trest smrti byl nahrazen trestem mírnějším, nemocnému vězni byla poskytnuta potřebná léčba, která mu byla odepírána, neoprávněné zadržování skončilo a nebo byl příbuzným a právníkům povolen přístup k vězni.DISKUSE - KOMENTÁŘE:


-
Aktuální PETICE v sociální oblasti a lidských právech
ke kterým se můžete připojit

Související články

-

Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz