Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - lidská práva
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > 
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Indie: Vyžeňme Coca-Colu a zachraňme naší vodu!

3. 11. 2004
[Part] -


Přestaňte krást vodu našim komunitám! Takový má být vzkaz, který chce společnosti Coca-Cola vyslat účastníci 250 kilometrů dlouhého pochodu, který má vést mezi dvěma podniky této firmy v indickém státě Uttar Pradeš. Protestní průvod začíná v pondělí 15. listopadu ve městě Ballia a končí masovou demonstrací v Mehdiganji o devět dní později.

Mnoho lidí varovalo, že příští světová válka se povede o vodu, uvádějí organizátoři protestu. Nedostatek vody již začal pociťovat celý svět a nadnárodní korporace se pustily do zuřivého boje o kontrolu nad vodními zdroji a vykazují zločinné zisky z prodeje vody.

Aktivisté poté připomínají rozhodnutí vrchního soudu ve státu Kerala, který zakázal továrně firmy Coca-Cola ve vesnici Plachimada odčerpávat podzemní vodu, neboť korporace spotřebovávala pro komerční účely tak nepředstavitelné množství podzemní vody, že celá oblast v akčním rádiu tří kilometrů zažila od doby, kdy v ní začala továrna Coca Coly fungovat, několik období naprostého sucha, kdy byly prameny, studně, pumpy a potrubí naprosto bez vody. Voda, která se nashromáždí během období dešťů, je navíc tak znečištěná, že není pitná: škodliviny, které do vody přicházejí z továrny Coca-Coly, jsou ve vodě tak nesnesitelně cítit, že voda není jen nepoužitelná na vaření, ale je odporné se v ní i koupat.

Rozhodnutí soudu státu Kerala je pozoruhodné: říká, že na vodu mají lidé nezadatelné právo. I kdyby byla půda na povrchu majetkem někoho, podzemní voda je společným dědictvím všech lidských bytostí a všechny správní orgány mají zodpovědnost tento neocenitelný poklad přírody chránit, tvrdí svolavatelé protestu.

Továrna Coca-Coly v Mehdiganji odčerpává více než 250 tisíc litrů podzemní vody denně. Právě kvůli tak obrovské spotřebě vody klesla hladina podzemní vody z 25 na 40 stop pod povrchem. Dopady na chudé lidi a rolníky jsou viditelné: škodliviny, které vypouštějí korporace, udělaly z mnoha akrů neplodnou půdu, společnost se však kompenzacemi chudých farmářů nijak neobtěžuje, navzdory jasným nařízením, která dostala od místních úřadů.

Kromě toho korporace protiprávně obsadila 15 tisíc čtverečních stop půdy, která patří vesnickému pančajátu v Mehdiganji. Za zrušení továrny Coca-Coly už dlouho bojují místní rolníci, mladí a zejména ženy. Územní magistrát již 14. prosince 2003 vytvořil výbor, který měl aktivity korporace zkoumat, úřad však proti továrně nepodnikl žádné kroky. Vláda Uttar Pradeše dala záruky, že se případem bude zabývat, až když se před její budovou shromáždily tisíce lidí… nic však nakonec nepodnikla.

Coca-Cola vstoupila do regionu s mazanou taktikou: na počátku mnoho lidí zmátla tím, co nazývala „charitativními a sociálními aktivitami“. Rozdávala domácnostem nádobí, léky či dokonce peníze na ruku.

Nyní jsou si však již lidé Mehdiganje dobře vědomí smrtelných plánů společnosti, píší organizátoři pochodu. Je dobře známo, že i oblast Varanasi byla letos zasažena suchem – a to je jen další důvod k tomu, vážit si každé kapky vody. Bude-li však společnost Coca-Cola pokračovat v odčerpávání vody v této oblasti, budou obyvatelé Mehdiganji čelit vážné krizi pitné vody.

„Naneštěstí nejsme jediné oběti takového osudového zacházení s vodou. Apelujeme proto na naše bratry a sestry této země, aby přesvědčili vládu, aby vydala nařízení, která by zakazovala všem společnostem Coca-Coly komercionalizovat a odčerpávat vodu v Indii,“ končí prohlášení bránících se obyvatel Mehdiganji.

Společnost Coca-Cola označuje své odpůrce za „hrstku extremistických protestujících“ a jejich argumenty odmítá jako falešné. Tvrdí, že dodržuje všechny federální a státní zákony a zdůrazňuje, že poslední detailní zpráva keralského ministerského oddělení tvrzení z „přílišné těžby vody“ korporací odmítla. Coca-Cola dodává, že přímo zaměstnává na 141 lidí a má smlouvy se třemi stovkami dodavatelů.DISKUSE - KOMENTÁŘE:


-
Stránky organizací a hnutí z oblasti lidských práv hostujících na serveru Econnectu
Most pro lidská práva
Nesehnutí
Konsorcium organizací zabývajících se uprchlíky
Terezínská iniciativa
Tolerance
Běloruské fórum "Obrození"
Osvětový a vzdělávací spolek Skaryna
Lungta
Nadační fond Potala
Nadační fond obětem holocaustu
Profem
Ateliér práv
e-Law - Auxilium legis
IT právo
Zprávy z Infoservisu společnosti Člověk v tísni
Infoservis

Související články

-

Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz