Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - kultura
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > 
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Ekologové si u Evropské komise stěžují kvůli škrtům v seznamu chráněných území

14. 6. 2005
-red- [Econnect / Arnika] -


Celkem jedenadvacet lokalit bylo při schvalování území soustavy Natura 2000 v prosinci roku 2004 vyřazeny ze seznamu chráněných území, případně výrazně omezeno, a to z politických a ekonomických důvodů. Na takové jednání české vlády podala stížnost skupina nevládních organizací. K Evropské komisi dnes poslala stížnost sdružení Arnika, Calla, Veronica a Ekologický právní servis.

"Za nejzávažnější považujeme lokality Labské údolí, Horní Opava a Slavíkovy ostrovy u Přelouče," upřesnil zástupce Arniky Vlastimil Karlík. Sdružení uvádí, že Labské údolí bylo omezeno o více než osmdesát procent rozlohy kvůli plánované výstavbě jezů mezi Ústím nad Labem a státní hranicí. Horní Opava, která patří k pěti nejvýznamnějším oblastem pro ochranu mihule potoční v České republice, pak byla vyřazena kvůli plánované přehradě v Nových Heřminovech. Slavíkovy ostrovy zase doplatily na plánované prodloužení labské vodní cesty do Pardubic.

"Podle evropských směrnic nesmí být oblast zamítnuta z politických a ekonomických důvodů. Jiné veřejné zájmy mají být zváženy teprve při povolování staveb. Česká vláda tak porušila evropské směrnice a my doufáme, že Evropská komise podnikne odpovídající kroky," říká Vlastimil Karlík.

Součástí stížnosti, se kterou se organizace na Evropskou komisy obrátily, je i upozornění na některá legislativní pochybení. Ekologové mají za to, že právě tato pochybení mohou naplnění evropských směrnic ztížit. Jedná se zejména o ustanovení, podle kterého vláda uděluje výjimky ze zákona o ochraně přírody v chráněných územích, a skutečnost, že lesní hospodářské plány nebudou u nás v rozporu se směrnicí posuzovány z hlediska dopadů na lokality Natury 2000.

Arnika očekává, že Evropská komise po převzetí stížnosti zahájí přestupkové řízení a vyzve českou vládu, aby uvedla věci do pořádku. Pokud vláda nebude na výzvu Komise reagovat, může Komise podat žalobu na Českou republiku k Evropskému soudnímu dvoru. "Může to trvat velmi dlouho, nicméně pokud se Evropská komise rozhodne naší stížností vážně zabývat, má dostatečné kompetence k tomu, aby dodržování práva vynutila," míní Vlastimil Karlík.

Na porušování směrnic a hrozbu sankcí ze strany Evropské unie upozorňuje sdružení Arnika vládu již od října loňského roku. Vláda však na výzvy nestátních organizací nereagovala a v lednu si tak vysloužila stížnost kvůli neschválení ptačí oblasti Heřmanský stav – Stružka – Poolší. "Když se vláda i přes řadu upozornění dál chová jako malé dítě, které odmítá respektovat školní řád, nezbývá, než napsat do notýsku poznámku. Vláda se zřejmě nepolepší, dokud nedostane od Evropské komise pořádně na zadek," okomentoval situaci mluvčí Arniky Marek Jehlička.

-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


-
Související odkazy
 • Natura 2000
 • O Autorech

  -red-

  (Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

  -

  Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
  Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
  Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz