Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > 
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Izrael: Armáda používá buldozery Caterpillar jako zbraň proti Palestincům

23. 11. 2004
-red- [HRW/Econnect] -


Nadnárodní společnost Caterpillar Inc. vyrábějící stavební stroje a příslušenství by měla okamžitě zastavit prodej svých buldozerů D9 izraelské armádě, oznámila nevládní organizace pro lidská práva Human Rights Watch (HRW). Podle zprávy HRW používá izraelská armáda buldozery D9 jako zbraň při bourání palestinských domovů, ničení zemědělství a rozbíjení cest, což lze považovat za porušování zákonů na ochranu lidských práv v průběhu války.

„Caterpillar zrazuje své vlastní hodnoty, jestliže prodává buldozery Izraelcům a ví, že jsou používány na ilegální ničení palestinských domovů,“ řekla Sarah Leah Whitson, ředitelka pobočky HRW pro Střední Východ. „Pokud Caterpillar bude i nadále dodávat své stroje Izraeli za těchto okolností, stane se tak firma Caterpillar spoluviníkem při porušování lidských práv.“

HRW vyzvala 29. října dopisem hlavnímu výkonnému zástupci a výboru ředitelů společnosti Caterpillar, aby firma zastavila veškerý prodej buldozerů D9 izraelské armádě a stejně tak ukončila prodej náhradních dílů a servis, pokud bude armáda i nadále používat buldozery k porušování mezinárodních lidských práv a humanitárních zákonů.

Hlavní výkonný zástupce firmy Caterpillar James Owens odpověděl HRW dopisem z 12. listopadu, kde prohlásil, že společnost „nemá žádné praktické možnosti či právní prostředky, aby mohla stanovit, jak budou naše produkty používány poté, co jsou prodány.“ Tento alibistický přístup ignoruje mezinárodní standardy týkající se sociální zodpovědnosti korporací a vlastní etický kód Caterpillaru.

Spojené národy začaly rozvíjet standardy pro korporace už od roku 2003 v rámci dokumentu Normy OSN týkající se zodpovědnosti nadnárodních společností a jiného obchodního podnikání s ohledem na lidská práva. Tento dokument stanoví, že společnosti by se neměly „podílet či profitovat z“ porušování mezinárodních lidských práv a humanitárních zákonů a že společnosti „by se měly i dále starat, zda jejich zboží či služby nebudou používány pro porušování lidských práv.“

Etický kód Caterpillaru žádá, aby byl zvažován široký dopad obchodní praxe. V jejich Code of Worldwide Business Conduct stojí, že „Caterpillar akceptuje zodpovědnosti vyplývající z globálního občanství.“ Vztah společnosti k finančnímu úspěchu musí podle jejich etického kódu „také brát v úvahu sociální, ekonomické, politické a environmentální priority.“

V říjnu 2004 HRW zveřejnilo zprávu „Razing Rafah“, ve které je zdokumentováno, jak izraelská armáda systematicky používá buldozery D9 při ilegálních demolicích na okupovaných palestinských teritoriích. Armáda zdemolovala více než 2 500 palestinských domovů během posledních 4 let v pásmu Gazy, aniž by u většiny z nich hrály roli vojenské důvody.

Přibližně dvě třetiny z těchto domů se nacházelo v Rafahu, což je město a uprchlický tábor v Gaze na jižní hranici s Egyptem. Izraelská armáda používala buldozery Caterpillar, aby zbourala domy pro více než 10% populace v Gaze. Vládní plán na rozšíření „ochranného pásma“ podél hranice požaduje zničení dalších stovek domů. V květnu armáda zničila více než 50% cest v Rafahu a zničila více než 40 mil vodovodního a odpadového potrubí čepelemi na buldozerech, kterým se proto přezdívá „rozparovače“.

„Nenašli jsme žádné legální ospravedlnění pro nesmyslné ničení infrastruktury, která je nezbytná pro zdraví civilních obyvatel,“ řekla Whitson.

Armáda tvrdí, že používání podobných destruktivních praktik je z vojenského hlediska nezbytná, aby se tak zablokovaly pašerácké tunely z Egypta a k obraně vlastních sil, které se pravidelně stávají terčem palby palestinských ozbrojených skupin. HRW zjistila, že armáda vůbec nepoužívá již zavedené metody detekce tunelů a jejich zničení – jako seismické sensory, elektromagnetickou indukci a radary pronikající zemí – které by mohly určit, které domy je nezbytné zlikvidovat. Co se týče ochrany vlastních sil, armáda postavila v roce 2003 osm metrů vysokou kovovou stěnu, avšak navzdory této dodatečné ochraně se množství zbouraných domů v Rafahu ztrojnásobilo ve srovnání s předchozími dvěma roky.

Americká aktivistka Rachel Corrie (23) byla v loňském roce přejeta ozbrojeným buldozerem a zabita, když se pokoušela zastavit buldozer při ničení domu v Rafahu. Nejméně tři Palestinci ve dvou posledních letech byli zabiti buldozerem a padajícími troskami, protože nemohli včas uprchnout ze svých domovů.

Skupina akcionářů Caterpillar v dubnu prezentovala usnesení na valné hromadě, ve kterém žádá společnost, aby prošetřila, zda prodej buldozerů izraelské armádě porušuje etický kód Caterpillaru. Největší aktivistická židovská mírová organizace ve Spojených státech Jewish Voice for Peace oznámila, že usnesení bude prezentovat znovu na valné hromadě akcionářů v roce 2005.

-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


-
KORMIDLO - katalog odkazů občanské společnosti
www.kormidlo.cz * Lidská práva * Sociální rozvoj a pomoc * Životní prostředí * Globalizace a udržitelný rozvoj * Kultura * Lidé a společnost * Neziskový sektor
www.kormidlo.cz

Informační partneři oblasti Lidská práva
Infoservis společnosti Člověk v tísni
Infoservis
MOST PRO LIDSKÁ PRÁVA

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

-

Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz