Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

ČEZ chce v Prunéřově spalovat uhlí neekologicky i neekonomicky

1. 10. 2008 - BRNO [Econnect/EPS]

Skupina ČEZ hodlá při "komplexní obnově" největší hnědouhelné elektrárny Prunéřov II použít technologii s nedostatečnou účinností přeměny uhlí na energii. Upozornili na to právníci programu GARDE ze sdružení EPS v
procesu hodnocení vlivů elektrárny na životní prostředí. Jejich argumentům dává Ministerstvo životního prostředí zapravdu.

Skupina ČEZ plánuje rekonstrukci své největší hnědouhelné elektrárny v ČR Prunéřov II. Prosazuje přitom technologii, která nesplňuje parametry tzv. nejlepších dostupných technik. Elektrárna má mít čistou energetickou
účinnost pouze 38 %, podle zákona o integrované prevenci a předpisů EU by však její účinnost měla dosahovat 42 -- 45 %. Z odborných studií vyplývá, že každé jedno procento získané na účinnosti redukuje emise skleníkových plynů zhruba o 2 -- 3 % a samozřejmě také adekvátně snižuje spotřebu uhlí. ČEZ by přitom zřejmě neměl mít vážný problém naplnit v Prunéřově požadavky zákona, když v hnědouhelné elektrárně v Ledvicích plánuje účinnost přes 42,5 %.

Právníci GARDE ze sdružení EPS (GARDE -- EPS) upozornili na tento problém v průběhu procesu hodnocení vlivů na životní prostředí. I přesto, že Ministerstvo životního prostředí dalo jejich argumentům zapravdu, právník Jiří Nezhyba
upozorňuje: "Riziko, že ČEZ prosadí nedostatečně efektivní a tedy neekologický provoz elektrárny Prunéřov II, je vysoké. Jasně jsme se o tom přesvědčili u modernizace elektrárny v Tušimicích."

Při modernizaci stávajícího zařízení jsou zákonná kritéria pro nejlepší dostupné techniky (BAT) výrazně mírnější, než v případě instalace nových zařízení, kde je nutné dosáhnout účinnosti 42 -- 45 %. V Tušimicích, v roce 2006, ČEZ pod názvem "komplexní obnova" prosadil úplnou výměnu těch nejzásadnějších technologií, bez nichž elektrárna není elektrárnou. Z pohledu zákona o integrované prevenci tak ČEZ vlastně nainstaloval nová spalovací zařízení. Přesto se tehdy státní orgány spokojily s tvrzením ČEZu, že elektrárnu pouze rekonstruuje, umožnily mu obejít zákonné požadavky a povolily účinnost 37,5 %. ČEZ ve svém nynějším projektu "komplexní obnovy" v Prunéřově, stejně jako v Tušimicích, plánuje výměnu klíčových částí elektrárny a předpokládá účinnost pouze 38 %.

Úspory v oblasti energetiky se konečně stávají diskutovaným tématem. Sám ČEZ na veřejnosti deklaruje svůj pozitivní vztah k ochraně životního prostředí, k udržitelnému rozvoji a hlásí se ke konceptu společenské odpovědnosti. Právník Jiří Nezhyba k tomu dodává: "Myslí ČEZ své proklamace o společenské odpovědnosti a snižování emisí CO2 vážně? Zatím to tak nevypadá. ČEZem prosazovaná nízká účinnost elektrárny v Prunéřově by totiž ve výsledku znamenala zbytečné plýtvání milióny tun uhlí. A k tomu připočtěme stejně zbytečně zvýšené emise skleníkových plynů, kterými by ČEZ dále přispíval ke globálním změnám klimatu."


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Související odkazy

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Informační partner oblasti Životní prostředí

Ekolist
Deník o životním prostředí

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz