Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Akce Solar Tour '99 bude podporovat ekologicky čistou solární energii. Greenpeace chce nainstalovat jednu z největších slunečních elektráren v České republice

10.6.1999
PRAHA [Greenpeace]

Podpořit v České republice trh se solárními fotovoltaickými systémy, jež vyrábějí ekologicky čistou elektřinu přímo ze Slunce, je cílem aktivit, které česká pobočka Greenpeace plánuje uskutečnit v nejbližších dnech. Čtrnáctidenní akce s názvem Solar Tour '99 je součástí mezinárodní kampaně na ochranu klimatu a bude oficiálně zahájena v úterý 15. června v Plzni.

"Chceme ukázat, že výroba elektřiny ze Sluníčka už není utopií, ale realitou dneška," prohlásil dnes ing. Tomáš Nenička, koordinátor klimatické kampaně Greenpeace. "Proto chceme v nejbližších dnech postavit a zapojit do veřejné elektrické sítě jednu z největších solárních elektráren u nás."

Mezinárodní akce Greenpeace Solar Tour '99 začala letos v březnu na Maltě a pak pokračovala několikatýdenní cestou po Španělsku a Francii. Česká část Solar Tour '99 bude doplněna o výstavu věnovanou solární energii. S velkým fotovoltaickým systémem, který je schopen dodávat elektřinu přímo do veřejné elektrické sítě, budou aktivisté Greenpeace jezdit až do začátku prázdnin. Během této doby navštíví kromě Plzně též Prahu, České Budějovice, Brno, Olomouc a Opavu. Poté se Solar Tour '99 přesune na Slovensko.

Solární energetika je dnes jedním z nejrychleji se rozvíjejících odvětví na světě. Fotovoltaické systémy vyrábějí ekologicky naprosto čistou elektřinu přímo ze slunečního záření. Tyto malé elegantní "elektrárny" jsou zcela tiché, neprodukují žádné exhalace, nezanechávají po sobě žádný odpad a nikoho neohrožují. Experti tvrdí, že je otázkou již jen několika let, maximálně desetiletí, kdy se elektřina vyráběná ze slunce stane konkurenceschopnou k elektřině z uhlí a jádra.

Tuto skutečnost si už uvědomily například i velké ropné společnosti jako Shell a British Petrol, které se nyní předhánějí v investicích do továren na výrobu fotovoltaických článků. Americký prezident Clinton oznámil plán tzv. Milionu solárních střech, který počítá s instalací solárních systémů na střechy a fasády administrativních budov a na rodinné domy. V České republice tento vývoj bohužel ještě nikdo nezaznamenal. Svědčí o tom i fakt, že zde zatím neexistuje žádný program na podporu čisté solární elektřiny.

"Chceme-li se vyhnout katastrofálním důsledkům klimatických změn, k nimž patří sucha, povodně či ničivé bouře, musíme přestat spalovat fosilní paliva a co nejdříve přejít na obnovitelné zdroje energie," zdůraznil Nenička. "Slunce je nevyčerpatelný zdroj té nejčistší energie, jakou známe. Je to zdroj, který budeme mít k dispozici zcela zdarma ještě nejméně sedm miliard let."


Další informace:
tel.: 02/24 31 96 67
fax: 02/311 22 89
e-mail: vvasku@diala.greenpeace.org
DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz