Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - sociální oblast
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Čunek chtěl otevřít cestu privatizaci státních lesů

24. 10. 2008 - PRAHA [Econnect/Hnutí Duha]

Předseda lidové strany a ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek se v červnu pokusil prosadit, aby vláda z tehdy připravovaného plánu na ozdravění lesů vyškrtla klauzule, které vylučují masovou pronájmy či masovou privatizaci státních pozemků a požadují, aby stát své dřevo prodával průhledně. Vyplývá to z dokumentů, jež Hnutí DUHA získalo.

Ministři zemědělství Petr Gandalovič a životního prostředí Martin Bursík ale Čunkův návrh odmítli.

Mezi body, které Čunek chtěl z takzvaného Národního lesnického programu vyškrtnout, jsou například:
· „Zajistit transparentnost obchodních vztahů a efektivní systém prodeje dřevní hmoty.“
· „Zachovat dosavadní podíl státních lesů“
· „V legislativě zachovat ustanovení o zákazu pronájmu státních lesů za účelem hospodaření.“

Navíc žádal vypustit část, podle které státní lesy mají na svých pozemcích omezit holosečné kácení – tedy přecházet na těžbu po jednotlivých stromech nebo malých skupinách – a více chránit přírodu.

Vicepremiér přitom chtěl namísto toho do programu vložit klauzuli, podle které „klíčovým faktorem je minimalizace vlivu státu jako dominantního vlastníka lesního půdního fondu na trh s produkty lesa a lesnickými službami (maximalizace outsourcingu)“. Takové opatření by posílilo vliv dřevařských společností.

Právě zástupci České asociace podnikatelů v lesním hospodářství – tedy sdružení dřevařských firem – byli jediní, kdo při loňském vyjednávání o plánu požadovali nechat otevřenou cestu k pronájmům a privatizaci státních lesů. Místopředseda vlády potom jejich požadavek vytáhl v takzvaném meziresortním připomínkovém řízení. Byl však opět odmítnut.

O možném napojení předsedy lidovců na zlínský dřevařský gigant CE Wood přitom spekuloval již v srpnu publicista Petr Havel. Schválení Národního lesnického programu ukončilo debatu o velkoplošné privatizaci a pronájmech státních lesů – výslovně je vylučuje. Zelenou dává jen drobným odprodejům a scelování pozemků.

Hnutí DUHA prosazuje, aby státní lesy zůstaly ve veřejném vlastnictví, protože tak mohou lépe sloužit jako součást krajiny, zdroj vody a čistého vzduchu nebo místo pro výlety. Soukromí vlastníci by vyžadovali nákladné finanční kompenzace – takže privatizace by byla důležitou překážkou ozdravění lesních porostů.

Jaromír Bláha, vedoucí programu Lesy Hnutí DUHA, řekl:
„Návrh je svým způsobem sympatický. Vicepremiér se nesnaží nic skrývat a otevřeně říká, o co mu jde. Čunek chtěl nejen umožnit masovou privatizaci veřejných lesů a vyškrtnout požadavek na průhledné obchodování se státním dřevem. Také návrh, aby státní lesy pokračovaly s holosečemi a nepřecházely na zdravější postupy těžby, velmi vyhovuje dřevařským firmám. Vlastní totiž velké lesní harvestory. Lesy ČR nejsou pouze firmou na výrobu dřeva. V prvé řadě spravují státní lesy, které poskytují i další veřejné služby. Kdyby byly soukromé, stát by za ně musel vyplácet tučné kompenzace. Obzvlášť pikantně v téhle souvislosti znějí nedávné zvěsti v tisku, podle kterých premiér seriózně uvažuje o jmenování Čunka ministrem zemědělství. Pokud by se ministrem odpovědným za státní lesy politik, který ve vládě hájí zájmy dřevařských firem, je to jako kozel zahradníkem."


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Související odkazy

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

KORMIDLO - katalog odkazů občanské společnosti

www.kormidlo.cz * Lidská práva * Sociální rozvoj a pomoc * Životní prostředí * Globalizace a udržitelný rozvoj * Kultura * Lidé a společnost * Neziskový sektor
www.kormidlo.cz

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz