Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - sociální oblast
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Češi připravili v Gruzii filmový festival o lidských právech

16. 12. 2008 - PRAHA [Econnect/Člověk v tísni]

Tři dny, čtyři místa, desítky projekcí, koncerty, výstavy, přednášky, besedy a workshopy. Tak vypadala akce pod názvem Cesta k sobě, kterou nedávno organizoval Člověk v tísni v Gruzii. Festival se Konal se v horské oblasti Kazbegi, hlavním městě Tbilisi a odlehlém hornickém městečku v Tkibuli v centrální Gruzii. Na stěžejní části programu - festivalu dokumentárních filmů s tématikou lidských práv spolupracoval Člověk v tísni, který má v zemi řadu rozvojových programů, s mezinárodním filmovým festivalem Nationality: Human.

Vůbec poprvé se podobný festival konal v horském kazbeckém regionu. Projekci filmu Most přes Wadi sledovala celá škola ve vesničce Sno. I přes nehostinné podmínky ve třídě, se do diskuze po filmu zapojily na dvě desítky místních studentů. „Kazbecký region leží na hranici jak s Jižní Osetií, tak Ruskou federací, tedy pro Gruzii momentálně nepřátelskými oblastmi. I když je oddělen vysokými horami, chtěli jsme místním mladým ukázat, že spolu lidé rozdělení válkou dokážou žít. Alespoň ve filmu,“ říká ředitel kazbecké části filmového festivalu Roman Staněk.

Část festivalu v hlavním městě Tbilisi byla zaměřen hlavně na vysokoškolské studenty. Kromě filmových projekcí studenti navštěvovali workshopy na téma lidských práv nebo přednášky o konfliktu v Abcházii. „Byla jsem velmi příjemně překvapena tím, jak se mladí Gruzínci intenzivně zapojovali do debat po filmech. Jsou mnohem aktivnější než publikum u nás. Vypovídá to o tom, jak může mladá, nastupující generace tuto zemi změnit a pobořit všechny stereotypy, které se o Gruzínech šíří,“ uvedla Karolína Pličková, vedoucí kavkazské mise Člověka v tísni.

Třetím regionem, kde se festival konal, byl odlehlý region Imereti v centrální Gruzii. Také zde se konalo mnoho doprovodných akcí. Nejvíce pozornosti vzbudila výstava místního fotografa Giorgiho Barsegjana, který nafotil portréty známých Rusů, žijících v Gruzii. Mezi nimi slavné baletky, herečky nebo televizní hlasatelky.

Festival zakončil trochu symbolicky vystoupení souboru Pankisi Ensemble složeného převážně z čečenských uprchlíků žijících ve vesnicích podél Pankiské soutěsky na severovýchodě Gruzie. Jejich účast byla více než symbolická. Jedním z hlavních lákadel festivalu byl totiž film ruské režisérky Máši Novikové o čečenské válce s názvem Tři kamarádi. Mnoho z lidí, o kterých film pojednával, totiž skončili jako uprchlíci právě v Pankisi.


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Související odkazy

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Občanská společnost - návod k použití

Portál Občanská společnost - 
návod k použití Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz

- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -

KORMIDLO - katalog odkazů občanské společnosti

www.kormidlo.cz * Lidská práva * Sociální rozvoj a pomoc * Životní prostředí * Globalizace a udržitelný rozvoj * Kultura * Lidé a společnost * Neziskový sektor
www.kormidlo.cz

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz