Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - internet
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Nebojme se TURa - projekt ekovýchovy pro děti

8. 1. 2009 - PRAHA [Econnect/Ekodomov]

Kdo je TUR a proč by se ho neměli bát, zjišťovali v průběhu podzimních měsíců žáci čtyř základních škol z Kutnohorska, kteří se zapojili do stejnojmenného projektu občanského sdružení Ekodomov.

Pod pojmem „tur“ si většina z nás asi představí domácí zvíře, málokdo však už ví, že se také jedná o zkratku „trvale udržitelného rozvoje“. Co toto slovní spojení vlastně znamená? „Trvale udržitelný rozvoj je takovým rozvojem, který naplňuje potřeby přítomných generací, aniž by ohrozil schopnost naplňovat potřeby generací budoucích.“ Jak tohoto cíle dosáhnout vědí žáci 1. stupně výše uvedených škol, pro které Ekodomov v rámci projektu připravil cyklus čtyř výukových programů zaměřených na separaci odpadů, úspory energie, ekologické zemědělství a udržitelnou dopravu.

Žáci dnes vědí, že odpad je cennou surovinou, která patří do barevných kontejnerů a ne na skládku, dozvěděli se, kde se získává energie a jak s ní šetřit, proč je lepší jablko z ČR než jablko z jižní Evropy, jak vypadá a co znamená značka „produkt ekologického zemědělství“ a proč je lepší jezdit na kole či hromadnou dopravou než autem.

Cyklus výukových programů představuje pouze jednu etapu celého projektu. Učitelé ke každému tématu získali metodické listy, které obsahují nejenom teoretické informace k vybrané oblasti, ale zejména náměty, jak téma trvale udržitelného rozvoje zařadit do výuky. V druhé etapě projektu budou žáci pod vedením pedagogů podle návodu metodických listů provádět drobná opatření v souladu s principy trvale udržitelného rozvoje, za která budou získávat jako odměnu TURy – samolepky s obrázkem.

Říkáte si, že to je jenom hra a děti stejně nic nezmění? Opak je pravdou, velké změny začínají u nejmenších. Začlenění ekologické výchovy do školní výuky je pro všechny základní školy povinné již od září roku 2007, neboť právě v dětech se nachází potenciál pro budoucí změnu ve vnímání a přístupu k životnímu prostředí. Věnovat se výchově k trvale udržitelnému rozvoji již v rámci vzdělávání na školách představuje cestu, která může zefektivnit dlouhodobé dopady v této problematice. Obdobné aktivity nenásilnou formou vychovávají novou generaci, pro niž je ekologicky odpovědné chování samozřejmou součástí jejího života.

Pokud to chcete také zkusit a přesvědčit se, že TURa se nikdo bát nemusí, podívejte se např. na internetové stránky www.ekospotrebitel.cz, kde naleznete některé užitečné tipy, jak principy trvale udržitelného života uvést do praxe.


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Související odkazy

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz