Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - životní prostředí
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Vědci Evropské unie znovu potvrzují, že hračky z měkčeného PVC jsou opravdu nebezpečné

1.12.1998
PRAHA [Greenpeace]

Vědecká komise Evropské Unie (EU) potvrdila varování mezinárodní ekologické organizace Greenpeace, že hračky z měkčeného PVC jsou nebezpečné pro malé děti a že mohou způsobit i rakovinu. Greenpeace vyzvalo Emmu Boninovou, komisařku EU pro ochranu spotřebitelů, aby urychleně navrhla okamžitý zákaz hraček z měkčeného PVC pro děti mladší 3 let, který by platil ve všech zemích Evropské unie.

Podrobnosti stanoviska Vědecké komise, jež bylo přijato minulý pátek a bude pravděpodobně zveřejněno dnes, byly organizaci Greenpeace sděleny telefonicky funkcionáři komise [1]. Po prostudování nejdůležitějších vědeckých studií vypracovaných v poslední době na toto téma (včetně studie vedené holandskou Consensus Group, která riziko způsobené hračkami z měkčeného PVC bagatelizuje), dospěla Vědecká komise pro toxicitu, ekotoxicitu a životní prostředí (SCTEE) k závěru, že množství změkčovadel (ftalátů DINP a DEPH), které se uvolňují z hraček vyrobených z měkčeného PVC, jsou vyšší než bezpečnostní limity a skutečně zavdávají důvod k obavám.

Po obdržení prvního úplného stanoviska Vědecké komise v červenci tohoto roku komisařka Boninová zákaz hraček z měkčeného PVC nevydala, přičemž hlasování bylo naaranžováno tak, aby neprošlo o jeden hlas. Boninová pouze vydala doporučení členským zemím EU, aby zajistily ochranu dětí před zdravotními riziky hraček z měkčeného PVC.

"Jak dlouho ještě komisařka EU pro zdraví a ochranu spotřebitelů Boninová dovolí, aby malé děti žvýkaly hračky z měkčeného PVC, když látky v nich obsažené způsobují rakovinu?" ptá se Axel Singhofen z Greenpeace International. "Přišel čas, aby komisařka Boninová dokázala, že není politicky zkorumpovaná - musí navrhnout okamžitý zákaz všech hraček z měkčeného PVC a předmětů používaných při péči o dítě, a to pro všechny děti mladší tří let."

Vědecká komise EU přičítá ftalátům poškození jater a ledvin a u ftalátu DEHP dokonce rakovinu varlat. Obavy vědců se vztahují na všechny hračky a dětské potřeby z měkčeného PVC s obsahem DINP a DEHP, které na děti působí, a nikterak se neomezují pouze na výrobky typu kousátek.

To, že Evropská komise nepřijala žádná regulační opatření, vyprovokovalo Rakousko, Dánsko a Švédsko k tomu, že přijaly vlastní jednostranná opatření v rámci svých států a zakázaly používání ftalátů v hračkách z měkčeného PVC. V Kanadě byla kousátka a chrastítka z měkčeného PVC stažena z regálů poté, co ministerstvo zdravotnictví dne 16. listopadu vyzvalo rodiče a dětská zařízení, aby se těchto hraček okamžitě zbavili. Rovněž mexické ministerstvo zdravotnictví zastavilo 27. listopadu veškerý dovoz hraček z měkčeného PVC a stáhlo je z trhu, dokud nebude k dispozici více informací.

Také někteří výrobci a prodejci hraček již podnikli kroky k řešení tohoto problému: Firmy Lego a Brio například zastávají politiku "PVC free" (bez PVC). Chicco, výrobce hraček pro nemluvňata, přestává nyní vyrábět hračky z měkčeného PVC pro děti mladší tří let. Některé další firmy, např. Mattel - výrobce známé panenky Barbie -, oznámili, že začnou zavádět opatření k redukci ftalátů v některých svých výrobcích z PVC již po Vánocích. Obchodní řetězec Toys "R" Us vydal 18. listopadu prohlášení, že na celém světě stáhne všechny hračky s obsahem ftalátů, u nichž je nebezpečí, že by je děti mohly vkládat do úst.

"V České republice k žádnému podobnému omezení hraček z měkčeného PVC pro děti do tří let zatím bohužel nedošlo," připomněla Dr. Zdeňka Bubeníková, vedoucí toxické kampaně Greenpeace ČR. "A to přesto, že již více než rok naléháme na hlavního hygienika ČR MUDr. Jiřího Vytlačila, aby vydal alespoň předběžné opatření a vyzval prodejce ke stažení nebezpečných hraček z trhu."

"Před deseti měsíci vyslovila Vědecká komise EU své první obavy; nyní vědci potvrzují, že hračky z měkčeného PVC opravdu přinášejí malým dětem zdravotní rizika," zdůraznil Singhofen. "Zatímco vědci dělají své testy v laboratořích, v ústech evropských nemluvňat probíhá stejný pokus naostro. Jakékoli další oddalování nezbytných opatření by bylo skandální."

Poznámka:
[1] Úplné stanovisko najdete na stránkách Evropské komise, DG XXIV: http://europa.eu.int/comm/dg24/
zpět do textu


Další informace:

Dr. Zdeňka Bubeníková
tel.: 02/24 31 96 67
fax: 02/311 22 89
e-mail: zdenka.bubenikova@diala.greenpeace.org

Podrobnější informace poskytnou též:
Axel Singhofen, Greenpeace International (EU), tel.: 00 32 2 280 1987
Madeleine Cobbing, Greenpeace International, tel.: 00 44 1453 753 988
Luisa Colasimone, Greenpeace International, tel.: 00 31 20 534 9546
DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz