Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - internet
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

V energetice se v blízké době promění úplně všechno

3. 2. 2009 - PRAHA [Econnect]

Takzvané inteligentní rozvodné sítě, mikrovýroba a decentralizace mohou zanedlouho úplně změnit naše uvažování o energetice, obdobně jako se náš přístup k počítačům změnil přechodem od několika sálových počítačů k velkému množství PC a laptopů. Poukazují na to čeští odborníci v nové publikaci Energie NADOSAH, kterou dnes široké veřejnosti představily organizace Zelený kruh a Hnutí DUHA.

Proměna sítí posílí jejich stabilitu a sníží riziko blackoutů i naši závislost na fosilních palivech. Desetitisíce až statisíce malých zdrojů kombinované s menším množstvím velkých elektráren zajistí domácnostem i průmyslu spolehlivější dodávky elektřiny. Také v případě vytápění jsou místní zdroje spolehlivější než závislost na dováženém plynu. Decentralizace a modernizace rozvodných sítí navíc nahrají čistým, obnovitelným zdrojům energie.

Důvodem přechodu na decentralizovanou energetiku však není pouze menší závislost na ubývajících a drahých fosilních palivech nebo snižování exhalací oxidu uhličitého. Jejím přínosem bude rovněž posilování místních ekonomik. Peníze za teplo či elektřinu zůstanou doma, v regionech vzniknou nová pracovní místa. Decentralizovaný systém přinese v neposlední řadě také stabilnější ceny energie, méně závislé na nepředvídatelném politickém vývoji
v Rusku či v Perském zálivu.

Masivní rozvoj malých zdrojů elektřiny a kogeneračních jednotek pro současnou výrobu tepla však bude vyžadovat zásadní úpravy rozvodných sítí. Ty jsou v současné době uzpůsobeny pro velké centrální zdroje. Pokud by všechny domácnosti v ČR disponovaly zdrojem elektřiny o výkonu pouhého 1kW - tedy zhruba stejném, jako má jeden hořák na sporáku - podobně, jako jsou dnes vybaveny pračkou a dalšími spotřebiči, činil by jejich celkový instalovaný výkon téměř 4000 MW. To je více, než činí celkový instalovaný výkon všech českých jaderných elektráren. Jednotlivé zdroje elektřiny však nesmí zůstat osamoceny - musí být spojeny tzv. inteligentní rozvodovou sítí.

Teprve tyto tzv. inteligentní, aktivní sítě, které neslouží jen jako jednosměrky k přepravě elektřiny, umožní plně využít výhod decentralizované výroby. Aktivní síť působí obousměrně jako vyrovnávací článek mezi rozptýlenými místy s přebytkem a deficitem výroby. Dovoluje také vhodně regulovat výkon některých spotřebičů podle toho, kolik energie je právě v síti.

Požadavek inteligentních sítí patří mezi priority Zelené knihy Evropské komise "Na cestě k zabezpečené, udržitelné a konkurenceschopné evropské
energetické síti" z listopadu 2008. EU bude podporovat projekty, které mohou zajistit přenos energie z oblastí bohatých na obnovitelné zdroje (např. vítr v pobřežních oblastech a solární energie ve Středomoří) do míst, kde ji odběratelé potřebují. Zároveň bude unie podporovat nové technologie rozvodných sítí za účelem účinnějšího a pružnějšího využívání místních zdrojů energie, například výrobu elektřiny v jednotlivých domácnostech a kombinovanou výrobu tepla a elektřiny. V únoru má Evropská komise zveřejnit další návrhy, jak podporovat využívání tzv. inteligentních technologií při snižování emisí skleníkových plynů.

Zelený kruh a Hnutí DUHA prosazují opatření, která rozhýbou decentralizaci energetiky a využití obnovitelných zdrojů:

* zákon o podpoře vytápění obnovitelnými zdroji

* reforma těch klauzulí v energetickém zákoně, které stanoví pravidla pro řízení sítí, tak, aby umožnila jednoduchou integraci decentralizovaných zdrojů do systému

* investovat do výzkumu a vývoje decentralizovaných zdrojů a jejich integrace do energetických sítí

* zahájit ekologickou daňovou reformu a zahrnout do ní i podporu decentralizovaných zdrojů energie


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz