Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - internet
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > 
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

McDonald's naštval vegetariány - soud bude rozhodovat, zda porušil jejich práva

4. 1. 2005
Tomáš Tetiva [McSpotlight/Econnect] -


Nadnárodní řetězec rychlého občerstvení McDonald's čelí žalobě kvůli údajnému smažení kukuřičných nugetů ve stejném oleji, který se používal pro smažení kuřat. Žalobu na společnost McDonald's podala u soudu v izraelské Haifě v polovině prosince loňského roku Na'ama Dotan v zájmu své čtrnáctileté dcery, která se stravuje výhradně vegetariánsky.

Žena žádá pro svou dceru odškodnění 5 tisíc šekelů a rovněž žádá soud, aby kauzu uznal jako precedens v zájmu všech vegetariánů, kteří konzumovali kukuřičné nugety u McDonaldu's od roku 2000, kdy bylo toto jídlo uvedeno. Pokud by soud uznal tento požadavek, žaloby by mohly dosáhnout výše milionů šekelů.

Dotan uvedla v žalobě, že kupovala kukuřičné nugety u McDonald's pro svojí dceru po velmi dlouhou dobu. Nakonec zjistily, že produkt byl smažený ve stejném oleji jako kukuřičné nugety a tato skutečnost způsobila její dceři duševní trýzeň, viní McDonald's Dotan.

Dotan tvrdí, že McDonald's oklamal vegetariánskou veřejnost tím, že smažil kukuřičné a kuřecí nugety ve stejné oleji. Kukuřičné nugety jsou vyráběné firmou Tivall, která je v reklamě uvádí jako „lehké vegetariánské jídlo“, takže se vegetariánští zákazníci domnívali, že při koupi těchto nugetů u McDonald's dostávají striktně vegetariánský produkt, uvedla žena.

Podle ní McDonald's obdržel vegetariánský produkt a potom změnil jeho charakter, aniž by tuto skutečnost oznámil svým vegetariánským zákazníkům. Kromě toho McDonald's zasáhl do práv její dcery a ostatních vegetariánů tím, že nevzal vážně jejich volbu vegetariánského životního stylu.

Dotan uvedla, že McDonald's připustil, že používá stejný olej pro smažení kukuřičných a kuřecích produktů, avšak hájil se tím, že neoznačoval kukuřičné nugety jako vegetariánské jídlo. McDonald's se přesto bude muset hájit před soudem.

V Izraeli se McDonald's objevil v říjnu 1993 a dnes vlastní zhruba 80 restaurací po celé zemi. Podle žaloby McDonald's prodal tři milióny objednávek kukuřičných nugetů jen v prvním roce.

Tomáš Tetiva

DISKUSE - KOMENTÁŘE:

5. 1. 2005
10. 1. 2005
troy
10. 1. 2005
11. 1. 2005

-
KORMIDLO - katalog odkazů občanské společnosti
www.kormidlo.cz * Lidská práva * Sociální rozvoj a pomoc * Životní prostředí * Globalizace a udržitelný rozvoj * Kultura * Lidé a společnost * Neziskový sektor
www.kormidlo.cz

O Autorech

Tomáš Tetiva

Autor je redaktorem Econnectu. Zaměřuje se na oblast kultury, globalizace a zodpovědnosti korporací.

-

Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz