Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - lidská práva
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > 
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Vzácného rysa budou na Šumavě chránit hlídky dobrovolníků

4. 1. 2005
[Radio Praha] -


Vzácného rysa budou na Šumavě letos chránit hlídky složené z dobrovolníků hnutí Duha. Dobrovolníci se zaměří na prostor mezi Volary, Prachaticemi a Českým Krumlovem. Ve spolupráci se správou chráněné krajinné oblasti mají za úkol odstrašit pytláky, kteří vzácné šelmy údajně systematicky střílejí, řekl ČTK Jaromír Bláha z Hnutí Duha.

"Ilegální lov představuje vážnou překážku přežití vzácných rysů. Viditelná přítomnost hlídek pomůže pytláky od střelby odradit. Podobný projekt výrazně pomáhá ochraně šelem v Beskydech a na Šumavě chceme tento úspěch zopakovat," uvedl.

Dobrovolníci, kteří mohou pracovat podle svých možností, třeba jen pár dní, podle něj dostanou speciální odborné školení o šelmách i o práci v terénu, včetně stopování a odlévání stop. Úvodní školení dobrovolníků se uskuteční tento víkend ve Volarech.

Ekologové odhadují, že za posledních 20 let bylo v České republice ilegálně zabito nejméně 500 rysů. Třetina myslivců si podle ankety Duhy myslí, že rys působí v přírodě jen škodu. Podle údajů aktivistů již byla zřejmě zlikvidována severočeská populace rysa a v Beskydech a na Šumavě pokračuje nelegální lov.

V jižních a západních Čechách se v důsledku ilegálního lovu za posledních deset let počet šelem výrazně snížil. Téměř úplně byly vyhubeny v Českém Švýcarsku a Jeseníkách, kde se nyní pohybuje jen několik jedinců. Žádný z pachatelů nebyl dopaden.DISKUSE - KOMENTÁŘE:


-
Informační partneři Zpravodajství ECN
Související odkazy
  • Hnutí DUHA - Rysi v ohrožení
  • -

    Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
    Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
    Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz