Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - sociální oblast
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Amnesty monitorovala pochod v Přerově

9. 4. 2009 - PRAHA [Econnect/AI]

V sobotu 4. dubna prošel částmi Přerova, které obývají zejména Romové, pochod pravicových extremistů. Organizátoři svolávali příznivce a sympatizanty na akci prostřednictvím webových stránek, na kterých publikovali výroky jasně namířené vůči Romům a vzývali například k „etnické segregaci“. Akci monitorovali také zástupci Mezinárodního sekretariátu Amnesty International.

Pochod původně svolala extrémně pravicová Dělnická strana, která se od něj později distancovala. Organizaci pochodu pak převzaly skupiny Autonomní nacionalisté a Národní odpor. Pochodu se zúčastnilo asi 500 demonstrantů, kteří se sjeli z různých částí České republiky. Demonstranti se v průběhu pochodu několikrát zastavili a skandovali pokřiky jako „Češi pojďte s námi“, ozývaly se také protiromské výroky. K pochodu se připojili i někteří obyvatelé Přerova.

Amnesty International již řadu let usiluje o zastavení diskriminace Romů a dokumentuje případy násilných útoků jak na jednotlivce z řad Romů, tak na celé komunity v celé Evropě. V souvislosti se sobotním pochodem vyzývá české úřady, aby přijaly opatření, která zajistí ochranu Romů před diskriminací a důsledky podněcování k nepřátelství nebo násilí.

Akce extremistů vyvolávají strach

„Bojíme se o život,“ popsala své pocity romská žena, která v Přerově žije již 16 let. „Než jsem se přestěhovala do této části města, žili jsme celých 26 let v souladu s ostatními. Předtím tu Romové a většinová společnost žili společně, nyní zde ze sta procent zůstali jen Romové.“

„Je dobře, že je tady policie, aby nás chránila,“ řekla pracovníkům Amnesty International další z romských žen, „nevíme ale, co se stane v noci, kdy tu nebude.“ Na akci bylo připraveno 700 příslušníků policie včetně antikonfliktního týmu a pořádkových jednotek. Velké množství policistů zaujalo pozice v ulicích obývaných Romy, aby zabránili násilnostem a přímým útokům na romskou komunitu.

V průběhu akce policie znemožnila pohyb zhruba dvaceti odpůrcům pochodu s cílem předejít střetům s extremisty. Přesto stoupenci extrémní pravice nakonec demonstranty, kteří vyjadřovali nesouhlas s jejich akcí, napadli. Ve tři hodiny odpoledne byl pochod oficiálně ukončen na místní autobusové zastávce. Extremisté však poté napadli příslušníky pořádkové policie, házeli kameny a zápalné lahve. Střety se rozšířily do okolních ulic. Podle zpráv policie bylo zadrženo 31 demonstrantů, došlo také k několika zraněním na straně demonstrantů i policistů. Situace se uklidnila přibližně v šest hodin večer a většina extremistů opustila město.

Svoboda slova neznamená svobodu propagovat nenávist

„Propagace nenávisti, podněcování k diskriminaci, nepřátelství nebo násilí nepochybně překračuje hranice svobody projevu, kterou zaručují mezinárodní smlouvy. Čeští politici a vláda musí hlasitě odsoudit násilí a podněcování k násilí, ať už je jeho terčem jakákoli část společnosti,“ dodal Fotis Filippou.


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Související odkazy

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz