Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - sociální oblast
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Prahu oživí jarní cyklojízda. Pojeďte s námi, zve Auto*Mat

20. 4. 2009 - PRAHA [Econnect]

Ve čtvrtek projede centrem Prahy tradiční jarní cyklojízda, kterou iniciativa Auto*Mat symbolicky zahájí hlavní cyklistickou sezónu. Smyslem jízdy je propagovat jízdní kolo jako zdravý, levný a rychlý dopravní prostředek k cestám po městě.

Ačkoliv lidí, kteří jezdí pravidelně na kole, přibývá, tempo rozvoje potřebné infrastruktury tomu neodpovídá. Praha sice patří mezi nejbohatší regiony Evropské unie, ale v čistotě ovzduší a přívětivosti ulic pro cyklisty je jedním z nejhorších. Na účastníky cyklojízdy čeká v cíli jako překvapení předpremiéra dokumentárního filmu Martina Marečka Auto*Mat. Mohou také podpořit výzvu 5 bodů pro Prahu.

„Naším cílem je ukázat město z netradičního pohledu a připomenout, že kvalita života v metropoli může být mnohem vyšší. Cyklojízda projíždí ulicemi, které jsou za běžného dne plné aut, prachu a hluku. Alespoň na pár desítek minut bude možné si uvědomit, jak by město mohlo vypadat bez této zátěže,“ vysvětluje mluvčí Auto*Matu Michal Křivohlávek. Cyklojízdy se konají už osmým rokem. Jde o barvitou společenskou událost, kterou podporuje řada známých osobností.

Jarní cyklojízda startuje ve čtvrtek 23. dubna v 18 hodin z náměstí Jiřího z Poděbrad, projede centrem Prahy na Letnou, kde staví magistrát pod heslem „Blíže Pražanům“ podzemní dálnici Blanka. Ulice Františka Křížka ožije. Cyklisté zde naleznou 400 parkovacích míst pro svá kola a stánky s bio občerstvením.

V kině Bio Oko bude připraveno překvapení v podobě předpremiérové projekce dokumentárního filmu Martina Marečka Auto*Mat. Film vypráví o tom, jak automobilový provoz ovlivňuje život v Praze, a sleduje vznik a postupný přerod iniciativy Auto*Mat z party kamarádů v profesionální organizaci hájící práva chodců a cyklistů.

„Jízdní kolo patří k modernímu městu. Svědčí o tom nejen tradiční cyklistické metropole, jako jsou Amsterdam nebo Kodaň. V posledních letech zažívá cyklistická doprava velký rozmach v Berlíně, ve Vídni a dokonce i v Paříži a v Londýně. Tamní radnice i obyvatelé přišli na to, že bezbřehý růst automobilismu není možný. Pokud se lidé nechtějí ve svých městech udusit a strávit velkou části života v dopravních zácpách, je právě cyklistická doprava ideální alternativou,“ říká Křivohlávek.

Zatímco Praha investuje 8 miliard ročně do výstavby tunelů pro auta a další 2 miliardy vynaloží na údržbu silnic, pro cyklistickou dopravu je na rok 2009 vyčleněno pouze 80 milionů. „Hlavním problémem ale nejsou peníze. Kola potřebují především politickou podporu a prostor v ulicích. Rozvoj cyklistické dopravy nemusí být drahý,“ říká Michal Křivohlávek z Auto*Matu.

Účastníci cyklojízdy mohou na akci podepsat výzvu 5 bodů pro Prahu, již Auto*Mat zveřejnil loni v září. Výzva požaduje koncepční dopravní politiku města a zastavení jednostranné preference automobilismu, která způsobuje zhoršování kvality ovzduší a zabírání stále větší části veřejného prostoru pro silnice a parkoviště. Ulice mají sloužit především lidem. Výzvu dosud podpořilo téměř osm set lidí. Na podzim organizátoři vyhodnotí, nakolik vedení města konkrétní požadavky splnilo.

Jarní jízda za přívětivější Prahu se koná ve čtvrtek 23. dubna 2009. Účastníci se začnou shromažďovat v 17 hodin na Náměstí Jiřího z Poděbrad, start je v 18 hodin. Cyklojízda projede centrem města. Rychlost jízdy je mírná, trasa není příliš dlouhá a akce je bezpečná – vhodná i pro děti, starší lidi a nesportovce.


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

KORMIDLO - katalog odkazů občanské společnosti

www.kormidlo.cz * Lidská práva * Sociální rozvoj a pomoc * Životní prostředí * Globalizace a udržitelný rozvoj * Kultura * Lidé a společnost * Neziskový sektor
www.kormidlo.cz

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz