Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Zelený kruh: Kdo je nejkrásnější v Evropském parlamentu?

5. 5. 2009 - PRAHA [Econnect/Zelený kruh]

Zelený kruh, asociace českých ekologických organizací, dnes zveřejnil analýzu hlasování českých europoslankyň a europoslanců o klíčové legislativě v oblasti životního prostředí v období 2004-2009. Jejím cílem je přinést informace ilustrující, jak naši dosavadní zástupci v Evropském parlamentu jednají ve zcela konkrétních případech. V rozbíhající se volební kampani jde tak o jedinečný příspěvek do diskuse o prioritách politických stran.

Ve volební kampani se dočkáme řady ambiciózních plánů a slibů, mimo jiné i v oblasti životního prostředí, ochrany klimatu nebo energetiky. Co ale naši dosavadní zástupci v Evropském parlamentu – z nichž mnozí usilují o naši podporu i v těchto volbách – udělali ve prospěch životního prostředí během končícího volebního období?

Analýza s názvem Pověz mi, kdo je nejkrásnější…v Evropském parlamentu přináší rozbor hlasování českých europoslanců o čtyřech důležitých úpravách: o tzv. klimaticko-energetickém balíčku, o nařízení upravujícím nakládání s chemickými látkami (REACH), o směrnici o odpadech a průmyslovém znečištění. Součástí analýzy jsou podrobné tabulky hlasování spolu s hodnocením ekologických organizací.

Neochotu podpořit jakoukoli úpravu ve prospěch životního prostředí ukázala zejména Jana Bobošíková. Drtivá většina poslanců za ODS zase odmítla podpořit jinak široce přijímanou směrnici o podpoře obnovitelných zdrojů energie. Spolu s kolegy z KDU-ČSL či SNK-ED se ODS postavila také proti výrazným zlepšením chemické legislativy REACH. Poslanci za KSČM hlasovali například proti omezování emisí CO2 z automobilů.

„Z jednotlivých hlasování jsme vybrali pozměňovací návrhy, které ekologické organizace již v době schvalování považovali za klíčové z hlediska ochrany klimatu, životního prostředí nebo zdraví člověka. Výsledky analýzy lze obtížně zobecňovat, pouhý pohled do tabulek však ukazuje, jaké nálady panují v jednotlivých frakcích a stranách. Analýza je příspěvkem do předvolební diskuse a zrcadlem dosavadního jednání českých europoslanců, mnozí z nich kandidují znovu,“ uvedl Ondřej Rut ze Zeleného kruhu.


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz