Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - kultura
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > komentáře
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Nadnárodní korporace dostanou v Davosu ceny za bezohlednost

17. 1. 2005 -, Econnect / Changenet / Bernská deklarace

U příležitosti prvního dne Světového ekonomického fóra - 26. ledna, udělí ve švýcarském Davosu dvě nevládní organizace - Bernská deklarace a Pro Natura (švýcarští Přátelé Země) poprvé ceny Občanské Oko (Public Eye Awards). Cenu dostanou čtyři nadnárodní korporace, které v uplynulém roce projevili obzvlášť velkou lhostejnost vůči závazkům v oblasti lidských práv, práv zaměstnanců, životního prostředí a daní. Do hlasování o cenu veřejnosti pro některou z 20 nominovaných korporací, se nyní můžete zapojit i vy - od 11. do 24. ledna prostřednictvím internetu. Při Světovém ekonomickém fóru se v Davosu uskuteční také šestý ročník konference "Davos pod občanským drobnohledem".

Více než 20 společností navrhli na podzim 2004 nevládní organizace z celého světa. Mezi nominovanými jsou např. Bayer, British Petrol, Dow Chemical, KPMG, Monsanto, Nestlé, Shell, Stallion Garments, Syngenta, Total and Unocal, Wal-Mart and Vodafone.

"Cenami chceme členům ekonomického fóra, ale i jiným velkým korporacím, připomenout, že veřejnost od nich očekává odpovědný přístup k životnímu prostředí, trvá na respektování lidských práv a práv zaměstnanců a netoleruje vyhýbání se daňovým povinnostem," říká Matthias Herfeldt z Bernské deklarace.

V kategorii lidská práva je nominovaná například firma Nestlé, která se stala předmětem bojkotu kvůli neférovým marketingovým praktikám. Její reklamní kampaně nabádali kojící matky v zemích třetího světa, aby používali umělou výživu, i přesto, že jde o oblasti, kde je nedostatek pitné vody. Tím se až 25 násobně zvyšuje roziko úmrtí kojenců na následky průjmu. V každé kategorii - životní prostředí, lidská práva, práva pracujících a daně "zvítězí" jedna společnost. Mezi kandidáty na cenu v kategorii životní prostředí je mimo jiné i firma Monsanto, která se věnuje vývoji a prodeji geneticky modifikovaných semen. Média začátkem tohoto roku informovala o jejím pokusu podplatit vysokého úředníka indonéské vlády, aby nemusela vypracovat studie o ekologickém dopadu používání jejích produktů.

Cílem iniciativy je také upozornit na chybějící pevný mezinárodní právní rámec, který by zavedl kontrolu nad tím, jak firmy plní své povinnosti. "Global Compact a další existující dobrovolné iniciativy jsou nedostatečné. Nevytvářejí pravidla, která by společnosti museli zavést. Nestanoví ani jakým způsobem bude jejich plnění kontrolováno a neplnění sankcionováno," říká Sonja Ribiová z Přátel Země Švýcarsko.

Při Světovém ekonomickém fóru se v Davosu uskuteční také šestý ročník konference "Davos pod občanským drobnohledem". Konferenci zahájí renomované ekonomka a kritička globalizace Noreen Hertz.

DISKUSE - KOMENTÁŘE:

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz