Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - internet
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Ekologické organizace hodnotí české předsednictví: Dobré v odpadech a chemických látkách, špatné v klimatu a energetice

30. 6. 2009 - PRAHA [Econnect/Zelený kruh]

České předsednictví, přes některé úspěchy v jiných oblastech, nedokázalo posunout příliš kupředu agendu EU v oblasti životního prostředí a ochrany klimatu. I přes nová vědecká zjištění o postupujících změnách klimatu a značné úsilí ministra Bursíka v mezinárodním vyjednávání, nedokázalo české předsednictví přimět EU ke konkrétnímu závazku k financování opatření proti změnám klimatu v rozvojových zemích.

„Unie vyslala velmi negativní signál do mezinárodního vyjednávání o nové globální klimatické dohodě, která by měla být uzavřena v prosinci v Kodani. České předsednictví prostředkovalo společná jednání resortů životního prostředí a financí, ministři financí se však nedokázali shodnout na konkrétní podpoře rozvojovým zemím,“ uvedl Ondřej Rut ze Zeleného kruhu.

Téměř bez povšimnutí zůstala také změna směrnice o energetické náročnosti budov, kterou české předsednictví sice odmoderovalo, ale neposunulo potřebným směrem. V energetických úsporách v budovách přitom leží největší potenciál snižování emisí a česká i evropská energetická nezávislost. Ekonomicky rentabilní opatření k vylepšení energetické bilance budov mohou už do roku 2020 ušetřit ekvivalent tří čtvrtin dovozu zemního plynu z Ruska do EU.

Za ekologické organizace zhodnotil české předsednictví důkladně Evropský úřad pro životní prostředí (EEB). Podle EEB dělalo české předsednictví, co mohlo, ale konkrétní výsledky jsou spíše zklamáním, zejména v oblasti klimatu nebo průmyslového znečištění. Předsednictví se také nepodařilo přesvědčit státy EU o potřebě znovu otevřít jednání o směrnici o půdách.

Naopak velmi pozitivně lze hodnotit roli předsednictví v jednání v rámci UNEP, který díky úsilí EU započal jednání o nové právně závazné globální dohodě o omezování rtuti. EEB také ocenil tlak Rady EU na Komisi, aby do roku 2010 předložila návrh legislativy o biologickém odpadu.


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Související odkazy

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

KORMIDLO - katalog odkazů občanské společnosti

www.kormidlo.cz * Lidská práva * Sociální rozvoj a pomoc * Životní prostředí * Globalizace a udržitelný rozvoj * Kultura * Lidé a společnost * Neziskový sektor
www.kormidlo.cz

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz