Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - internet
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Instalace Bludné kameny bude v Mydlovarech připomínat tragédii Černobylu

31. 8. 2009 - ČESKÉ BUDĚJOVICE [Econnect]

V obci Mydlovary budou dnes umístěny tzv. bludné kameny. Jde o výtvarnou instalaci s názvem Hlavy, jejímž autorem je českokrumlovský výtvarník Marek Borsányi Instalace byla poprvé představena veřejnosti u příležitosti 20. výročí jaderné havárie v Černobylu v roce 2006, poté byla rozšířena a dostala název Bludné kameny. Instalace proběhne ve spolupráci se sdružením Jihočeské matky a starostou obce Mydlovary Petrem Ciglbauerem.

Místo instalace, obec Mydlovary, bylo vytipováno proto, že se dlouhodobě potýká s největší ekologickou zátěží Jihočeského kraje, nákladnou rekultivací rozsáhlých kalojemů s radioaktivním rmutem, který vznikal při chemickém přepracování uranové rudy za pomocí kyselin a louhů.

„Během práce na Hlavách a během diskuzí, které práci doprovázely, se ukázalo, že projekt přesahuje původní záměr a že jeho význam je širší. Z památníku konkrétní tragédie se měnil v obecnější vyjádření krize moderní společnosti. Bludné kameny jsou poslové připomínající, že lidstvo není neomezeným vládcem na zemi, “ uvádí Marek Borsányi.

Hlavním cílem projektu Bludné kameny je nejen připomenout Černobyl jako memento nezměrných lidských tragédií, které dosud přetrvávají, ale upozornit také na slepé uličky moderní společnosti – např. využívání jaderné energie. Ta s sebou nese i rizika dalekosáhlých těžkých havárií. Proto byly do současné doby bludné kameny umístněny nejen v Českém Krumlově a Českých Budějovicích, ale také v Sasku, Bavorsku, USA, Walesu a Římě.

„Jaderná energetika neznamená jen rizika havárií, problémy s ukládáním vysoce radioaktivního odpadu a s těžbou a zpracováním uranové rudy. Vede také k potlačování prvků demokracie. Zašlé tváře na bludných kamenech a jejich použití jako dlažebních kostek symbolizuje nerespektování osobních názorů a potlačování možnosti spolurozhodovat o důležitých životních kvalitách a rizicích,“ říká Monika Machová Wittingerová ze sdružení Jihočeské matky.

„O umístění bludných kamenů v naší obci rozhodlo zastupitelstvo. Nevedla nás k tomu jen myšlenka připomínky havárie v Černobylu, ale také snaha upozornit na problematiku zpracování uranu. Obec Mydlovary je totiž jedním z míst, které dlouhodobě řeší likvidaci ekologické zátěže, která právě po zpracování uranové rudy vznikla,“ říká starosta obce Mydlovary Petr Ciglbauer.


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:

4. 9. 2009
SlepiceStopJM

Související odkazy

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

KORMIDLO - katalog odkazů občanské společnosti

www.kormidlo.cz * Lidská práva * Sociální rozvoj a pomoc * Životní prostředí * Globalizace a udržitelný rozvoj * Kultura * Lidé a společnost * Neziskový sektor
www.kormidlo.cz

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz