Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - sociální oblast
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Automobilka Hyundai porušuje svůj slib omezit dopravu

8. 10. 2009 - BRNO [Econnect/EPS]

Podle tzv. Deklarace porozumění, jejímž cílem bylo zmírnit negativní dopad provozu továrny na místní občany, je automobilka povinna omezit dopravu nákladními auty o víkendech a svátcích. Ekologický právní servis zjistil, že firma svůj závazek neplní a slíbený klid svým sousedům nedopřává.

Na základě stížností místních občanů se právníci programu GARDE občanského sdružení Ekologický právní servis (GARDE-EPS) obrátili na vedení Hyundaie s výzvou k doložení plnění tohoto závazku. Na výzvu reagovalo vedení Hyundaie nepravdivým prohlášením, že plnění závazku je zajištěno, protože v dobách stanovených Deklarací se v závodě vůbec nevyrábí.

„Máme jednoznačné důkazy, o tom, že Hyundai svůj závazek porušuje a klame veřejnost nepravdivými prohlášeními. Hyundai nejspíše spoléhal na to, že občané svá tvrzení nikdy patřičně nedoloží,“ uvádí právník GARDE-EPS Josef Karlický.

„Jedná se o zjištění velmi závažné z hlediska narušení důvěry v serióznost jednání Hyundaie. Těžko můžeme nyní věřit, že jsou ostatní závazky plynoucí z Deklarace poctivě plněny, když k závaznému omezení nákladní dopravy nedošlo i přes výslovná ujištění,“ doplňuje Josef Karlický.

Deklarace porozumění je název smlouvy, kterou EPS a další občanská sdružení uzavřela v listopadu 2006 s Hyundai Motor Manufacturing Czech, s.r.o., Moravskoslezským krajem, Ministerstvem průmyslu a obchodu a CzechInvestem. Obsahem smlouvy jsou podmínky, za kterých má být investice realizována. Smlouva má vést k odstranění, zmírňování a kompenzaci případných negativních dopadů závodu automobilky Hyundai a průmyslové zóny Nošovice a zároveň k usnadnění projektové přípravy i samotné výstavby průmyslové zóny a automobilky. Je to vůbec poprvé, co se v České republice podařilo uzavřít komplexní dohodu s nadnárodní korporací ještě předtím, než byla zahájena výstavba její továrny. Stejně tak jde o významný krok v dialogu se zástupci veřejné správy a samosprávy.


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Související odkazy

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz