Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Praha 4 plánuje likvidaci zeleně v Akademické vesnici

20. 10. 2009 - PRAHA [Econnect]

Rada zastupitelstva MČ Praha 4 rozhodla o prodeji veřejně přístupné zelené plochy v Akademické vesnici s podmínkou výstavby třípodlažního bytového domu. O záměru Rady se obyvatelé Akademické vesnice dozvěděli neoficiální cestou v předvečer záříjového zasedání zastupitelstva. Jejich protesty vedly po vzrušené diskuzi na zasedání zastupitelstva k odložení prodeje pozemku. Následně byli majitelé okolních parcel radnicí vyzváni k odkoupení pozemku o 1525 m2 v ceně 6 000 000,- Kč.

Nezastavěné plochy v Akademické vesnici vznikly v důsledku omezení komunistické vlády, kdy pozemek s domem nesměl překročit plochu 800 m2. Takto vzniklé vnitrobloky, přístupné pouze chodníky pro pěší, byly navrženy jako veřejně přístupná místa s veřejnou zelení, pískovišti a hřišti. Kvůli nezájmu města Prahy naplnit původní záměr, bylo rumiště po betonárce obyvateli Akademické vesnice svépomocí a na vlastní náklady upraveno a osázeno stromy a keři. Během celých 30 let se obyvatelé sousedních domků starají zdarma o čistotu plochy, kosí zatravněné plochy a pečují o vzrostlé stromy.

Obyvatelé Akademické vesnice proti prodeji a zástavbě jediné upravené, veřejně přístupné zelené plochy v okolí protestují. Své sousedy ve snaze zachovat zeleň v Akademické vesnici podpořil rovněž nejuznávanější český matematik Prof. Jaroslav Kurzweil, nositel prestižního ocenění Česká hlava 2006. Vzniklou petici proti zástavbě podepsalo za jeden týden přes 200 občanů, včetně řady pracovníků blízkých ústavů Akademie věd. Postupem radnice je šokován autor ubanisticko-architektonického řešení Akademické vesnice i přilehlého areálu Akademie věd ing. Arch. Ivo Vacík. Autor původního projektu je proti jakékoliv změně využití společné plochy a podle jeho názoru je navíc zastavění pozemku technicky nerealizovatelné.

Návrh radnice na odkoupení pozemku, o který řadu let společně pečovali, za cenu vyplývající z cenové mapy, označili majitelé okolních pozemků v osobním dopisu starostovi MČ Praha 4 ing. Pavlu Horálkovi i ostatním zastupitelům za odporující dobrým mravům i zdravému rozumu. Místo toho navrhují zachování stávající zelené plochy formou mikroparku v souladu Koncepcí rozvoje životního prostředí Praha 4.


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Občanská společnost - návod k použití

Portál Občanská společnost - 
návod k použití Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz

- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz