Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - lidská práva
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > komentáře
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Dokumentarista Jørgen Leth bude zdolávat „pět jihlavských překážek“

22. 10. 2009 -, Econnect

Jeden z nejvýznamnějších světových dokumentaristů, spisovatel a básník Jørgen Leth bude letos vzácným hostem 13. MFDF Jihlava. Po čtyřech letech naváže svou návštěvou na rozsáhlou retrospektivu, kterou mu MFDF Jihlava připravil v roce 2004. Čeští diváci si Jørgena Letha pamatují jako hlavního protagonistu Pěti překážek (De Fem benspænd, 2003), ironické glosy tvůrčího údělu v režii provokujícího Larse von Triera. Jako básníka jej poznají čeští čtenáři i prostřednictvím posledního čísla Dok.revue (vyšla v týdeníku Respekt 12. října).

Překonávání překážek a omezení je pro něj autorským východiskem. „Omezení vnímám jako nezbytné při procesu tvorby. Jinak je to pouze takový plovoucí proces. Omezení jsou způsob, jak vyostřit vlastní pozornost, vyhranit vlastní rozhodnutí. Musíte si stanovit přísná pravidla,“ říká v rozhovoru pro filmový časopis Cinepur. Kontroverzní autor bude svérázný „překážkový běh festivalem“ absolvovat i na MFDF Jihlava.

Jørgen Leth se narodil v roce 1937 v dánském Århusu. Po studiích antropologie a literatury pracoval v médiích, stal se oblíbeným sportovním komentátorem (posléze natočil i několik sportovních dokumentů). V 60. letech se stal důležitou postavou poetického modernismu a experimentálního filmu v Dánsku, spojil se se skupinou umělců ABCinema (podle jeho vlastních slov v ní nebyli žádní filmaři, nýbrž samí básníci nebo výtvarníci, ale všichni v té době dělali filmy). Jeho nejvýznamnějšími snímky jsou antropologická črta o gestech a návycích člověka ve společnosti Dokonalý člověk (Det perfekte menneske, 1967), ironický esej Život v Dánsku (Livet i Danmark, 1971), vizuální pouť napříč severní Amerikou 66 výjevů z Ameriky (66 scener fra Amerika, 1981) a opět v pohlednicích natočené Nové scény z Ameriky (Nye scener fra Amerika, 2003).

Pět jihlavských překážek pro Jorgena Letha

1. Leth - Člověk erotický
Jorgen Leth právě dokončuje film o erotické povaze člověka Člověk erotický (Erotic Human). I v tomto filmu pracuje svojí metodou omezení a překážek, které si jako autor systematicky klade. Svůj přístup k tvorbě bude demonstrovat právě na ukázkách z tohoto dlouho očekávaného filmu, v rámci moderované masterclass.
2. Nedokonalý člověk
V autorském čtení představí Jorgen Leth kontroverzní memoárovou knihu „Imperfect Man. Scenes from My Life“ (2005), v níž se vrací ke svému vztahu k o generaci mladší dívce, sedmnáctileté dceři svého haitského kuchaře. Její vydání způsobilo v Dánsku malou mediální bouři.
3. Hledání dobrého díla
Jorgen Leth bude letos porotcem soutěže světových dokumentárních filmů Opus bonum (každý rok uděluje v rámci této sekce cenu výjimečná osobnost světové kinamtografie).
4. Zápisník
Každodenní poznámky k soutěžním filmům publikované ve festivalovém deníku Dok.revue jako průběžný manifest dobrého filmu.
5. 27 scén s Jorgenem Lethem
Film režiséra a ředitele brazilského festivalu It´s All True Amira Labakiho bude následován diskusí režiséra s režisérem. Snímek zachycuje Letha při návštěvě 13. ročníku festivalu, reflektuje jeho přístup k práci, k životu i k natáčení s Larsem von Trierem.

DISKUSE - KOMENTÁŘE:

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

KORMIDLO - katalog odkazů občanské společnosti

www.kormidlo.cz * Lidská práva * Sociální rozvoj a pomoc * Životní prostředí * Globalizace a udržitelný rozvoj * Kultura * Lidé a společnost * Neziskový sektor
www.kormidlo.cz

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz