Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - sociální oblast
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Mikroregion Bojkovsko se inspiroval obnovitelnými zdroji

11. 11. 2009 - PRAHA [Econnect]

Zástupci obcí mikroregionu Bojkovsko se tento týden vydali na svoji druhou exkurzi, aby se inspirovali možnostmi úspor energie a využívání obnovitelných zdrojů.

Poprvé vedly naše kroky do naší jediné energeticky soběstačné obce Kněžice, která využívá pro vytápění obce a výrobu elektřiny bioplynovou stanici a výtopnu na slámu a dřevní štěpku. Rovněž jsme si prohlédli „sídliště“ rodinných domů postavených v pasivním standardu v obci Koberovy.

Tentokrát bylo na programu téma vyžívání slunce a biomasy. Se zájmem jsme si vyslechli přednášku o možnostech výroby elektřiny ze slunce a rozhlédli se po rozlehlých polích s fotovoltaickou elektrárnou v Ostrožské Lhotě. Solární elektrárna o celkovém výkonu 2,252 MWp je jedním z největších tuzemských zdrojů ekologické energie. 11880 fotovoltaických panelů je umístěno na ploše 5,2 ha. Fotovoltaika je jedním z nejdynamičtěji se rozvíjejících odvětví, může být zajímavou investicí, zdrojem příjmu obce z pronájmu i faktorem energetické soběstačnosti.

Za povídáním o možnostech využívání biomasy a slunce jsme se přesunuli do turisticky atraktivní podhorské obce Salaš na úpatí Chřibů. Topení uhlím způsobovalo v zimě v neprovětrané horské kotlině rapidní znečištění ovzduší. Vzhledem k rozptýlené zástavbě nemohlo být vytápění řešeno centrálně, proto zastupitelstvo obce proto problém řešilo přímou podporou jednotlivých domácností. Konkrétně nákupem a instalací kotlů pro spalování dřeva (na principu generátorového zplynování s použitím odtahového ventilátoru) do 32 rodinných domů a 4 systémů solárních kolektorů pro ohřev teplé vody. Využívají přitom zásobování z místních zdrojů dřeva, čímž se také snižují emise z dopravy paliv.

„Informování obcí a veřejnosti o možnostech úspor energie a využívání obnovitelných zdrojů považujeme za mimořádně důležité. Proto se snažíme v mikroregionu pracovat a nabízet naše zkušenosti z této oblasti. Působíme především v Hostětíně, který postupně přechází v téměř energeticky soběstačnou obec. Vytápění obce je řešeno prostřednictvím centrální výtopny na biomasu, na řadě domů jsou instalovány solární kolektory a v současné době se realizuje výstavba fotovoltaické elektrárny v obci. Chtěli bychom, aby Hostětín měl co nejvíce následníků. Proto také zpracováváme v rámci tohoto projektu pilotní studii mikroregionu, která nastíní základní možnosti využívání obnovitelných zdrojů a úspor energie v této oblasti“, říká Hana Machů, organizátorka exkurze.

Exkurzi pořádal Ekologický institut Veronica v rámci projektu Ochrana klimatu na místní úrovni, finančně podpořeného v grantovém řízení Ministerstva životního prostředí.


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Související odkazy

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

KORMIDLO - katalog odkazů občanské společnosti

www.kormidlo.cz * Lidská práva * Sociální rozvoj a pomoc * Životní prostředí * Globalizace a udržitelný rozvoj * Kultura * Lidé a společnost * Neziskový sektor
www.kormidlo.cz

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz