Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Proces EIA na rozšíření prunéřovské elektrárny se chýlí ke konci

3. 12. 2009 - PRAHA [Econnect]

Téměř přesně po půlroce po obsazení komínu prunéřovské elektrárny se dnes dopoledne aktivisté Greenpeace vrátili na „místo činu“. Před vchodem do elektrárny zakryla bílá prostěradla těla necelých dvaceti symbolických obětí klimatických změn, které lze za posledního půl roku prunéřovské elektrárně přičíst.

Komplex elektráren v Prunéřově je největším českým zdrojem skleníkových plynů. Pod heslem „Klimatické změny zabíjejí“ chtěli účastníci happeningu před blížící se klimatické konferenci v Kodani zdůraznit, že spalování českého hnědého uhlí je již nyní odpovědné za konkrétní negativní dopady způsobené změnami klimatu. Zároveň se blíží závěr procesu EIA na rozšíření elektrárny, ve kterém bude Greenpeace navrhovat vydání negativního stanoviska.

ČEZ totiž odmítl požadavek ministerstva životního prostředí, aby bylo posuzování rozšířeno o variantu využívající tzv. nejlepší dostupnou technologii (BAT), která by splňovala požadavky české a evropské legislativy na minimální čistou účinnost elektrárny. ČEZ i nadále trvá na jediné variantě rozšíření, která počítá s použitím zastaralé a neúčinné technologie. Trvale tak ignoruje argumenty nevládních organizací (Greenpeace, Ekologický právní servis a místní sdružení „Chomutov – pod pokličkou ČEZ“) místních lidí (téměř tři tisíce signatářů petice „Nechceme šrot v Prunéřově!“) i samotného ministerstva životního prostředí.

Proces EIA, tedy posuzování vlivů rozšíření elektrárny na životní prostředí, vyvrcholí dnes veřejným projednáním, které se bude konat od 15.00 hodin v Kulturním domě Střelnice v Kadani. Připomínky k záměru však může veřejnost zasílat ministerstvu životního prostředí až do zítřka, tedy do pátku 4. prosince.

Vedoucí energetické kampaně Greenpeace Jan Rovenský dnes uvedl: „V době, kdy vrcholí přípravy na světový summit OSN o klimatu v Kodani, považujeme za nemyslitelné, že by české ministerstvo životního prostředí dalo záměru ČEZu zelenou. V opačném případě by umožnilo instalovat v největším českém zdroji skleníkových plynů zastaralou technologií, která je navíc v rozporu s platnou legislativou, a prodloužit tak jeho provoz o další čtvrtstoletí.“

Většina účastníků dnešní akce zamíří zítra ze severočeské Kadaně do dánské Kodaně, kde se zapojí do veřejných akcí požadujících kvalitní a závazné výsledky konference.


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Související odkazy

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

KORMIDLO - katalog odkazů občanské společnosti

www.kormidlo.cz * Lidská práva * Sociální rozvoj a pomoc * Životní prostředí * Globalizace a udržitelný rozvoj * Kultura * Lidé a společnost * Neziskový sektor
www.kormidlo.cz

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz