Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Guardian: Environmentální organizace rozděluje odlišný názor na vedení IPCC

5. 2. 2010 - PRAHA [Econnect]

Zatímco Friends of the Earth současného šéfa IPCC Pachauriho hájí, Greenpeace by na jeho místě viděla raději jinou tvář, píše Guardian.

Předseda Mezivládního panelu pro změnu klimatu (IPCC) Rajendra Pachauri a jeho další setrvání v pozici se stali tématem poté, co vyšla najevo nepravdivá tvrzení o tání himalájských ledovců uvedená ve zprávě panelu z roku 2007. Některé organizace se obávají, že tento omyl může znamenat pokles důvěry v klimatologii a menší ochotu řešit problémy a příčiny globální změny klimatu.

Pačaurí se odmítl za tvrzení převzaté z WWF a novinového článku, že himálajské ledovce mohou do 25 let zmizet, omluvit. "Nemůžete ode mne očekávat, že budu osobně odpovědný za každé slovo v 3000 stránkové zprávě," řekl.

Podle organizace Greenpeace by nová osobnost v čele IPCC mohla obnovit důvěru v panel. Ředitel její britské pobočky, John Sauven, si myslí, že by vedení IPCC prospěl člověk s otevřenou myslí, který bude připravený zásadně přezkoumat, jak IPCC pracuje.

"Osoba ve vedení musí převést organizaci přes neklidné doby, kdy jsou vědci v hledáčku propracované kampaně dezinformací. Budou dělat chyby, každý je dělá. Můžeme Pachauriimu věřit i ve chvíli, kdy došlo k omylu? Má důvěru nejen vědecké obce, ale širší veřejnosti? To jsou stěžejní otázky, na které musí odpovědět," dodal Sauven.

Nicméně ostatní organizace Pachauriho brání a říkají, že by rezignovat neměl. Andy Atkins, ředitel Friends of the Earth v Británii, tvrdí: "Bylo by neuvěřitelné, kdyby v práci této velikosti nebyly občasné chyby. Nevidíme žádné důkazy, že Pachauri udělal něco, co by vyžadovalo jeho rezignaci."

Také Yvo de Boer, výkonný tajemník Rámcové úmluvy OSN o změně klimatu, stojí za Pachaurim a dodává: "Věřím, že vědecké důkazy, které jsou poskytovány IPCC, nebyly ani přes tento velmi nešťastný omyl oslabeny," řekl.

Podle článku Environmental groups split over calls for IPCC boss to resign z 5. 2. 2010.


Zdeňka Vítková

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Související odkazy

Informační partner oblasti Životní prostředí

Ekolist
Deník o životním prostředí

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz