Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

ČEZ se vyhýbá veřejné debatě o Prunéřovu

24. 2. 2010 - PRAHA [Econnect]

Dnes v 18 hodin se měla v Praze uskutečnit debata o záměru společnosti ČEZ na rekonstrukci elektrárny v Prunéřově pořádaná Respekt Institutem. Zástupce energetické skupiny však účast na diskusi bez udání důvodu odmítl. Greenpeace a Ekologický právní servis to považují za důkaz, že ČEZ se veřejné debaty o svém projektu bojí.

Veřejnou debatu o rekonstrukci Prunéřova hodlal uspořádat Respekt Institut s cílem poskytnout prostor všem zúčastněným stranám tohoto sporu. Pozvání této nezávislé instituce k diskusi obdrželi i Greenpeace a Ekologický právní servis a přijali jej s nadějí, že v rámci debaty dojde k věcné diskusi o konkrétních faktech.

Místní občané, ekologické organizace i některé orgány veřejné správy dlouhodobě upozorňují na to, že ČEZ zamýšlí při plánované přestavbě elektrárny využít nedostatečně účinnou technologii, která nesplňuje minimální požadavky evropských a českých norem. Její použití by vedlo ve srovnání s tzv. nejlepší dostupnou technologií k vyšším emisím CO2 o půl miliónu tun ročně.

Jan Rovenský k situaci poznamenal:„ČEZ je sice ochoten svůj projekt propagovat na vlastních tiskových konferencích a placenou inzercí v severočeských novinách, ale nestranně moderované diskuse se svými kritiky se zjevně bojí. Je to smutné, i když nikoliv překvapivé. Vysvětlit, proč chce ČEZ ušetřit na zdraví Severočechů, je totiž i pro jeho zkušené PR kouzelníky obtížné. “

Elektrárna Prunéřov je největším českým zdrojem emisí jak skleníkového plynu oxidu uhličitého, tak zdraví škodlivých oxidů síry a oxidů dusíku. „ČEZ se zjevně rozhodl udělat si ze Severočechů rukojmí. Už od přelomu roku hrozí ministerstvu životního prostředí, že pokud nedá k polovičaté modernizaci elektrárny souhlas, nesníží emise vůbec a bude elektrárnu dál provozovat v podobě z osmdesátých let minulého století,“ dodal Jiří Nezhyba z Ekologického právního servisu.


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Informační partner oblasti Životní prostředí

Ekolist
Deník o životním prostředí

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz