Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - sociální oblast
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > komentáře
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Společnost Člověk v tísni zahajuje na severovýchodě Srí Lanky výstavbu škol

7. 2. 2005 - Tomáš Kocian, Člověk v tísni

Provizorní školní budovy v oblasti Kinniya na severovýchodě Srí Lanky postaví v příštích týdnech společnost Člověk v tísni. Dvoutřídky s kapacitou zhruba šedesát žáků by měly stát na pozemcích kamenných škol, které koncem roku smetly ničivé vlny tsunami. Správní oblast Kinniya je součástí distriktu Trincomalee, kde společnost již několik týdnů pracuje.

Na severu Srí Lanky bylo zničeno mnoho školních budov, které často stály v blízkosti moře. “Kapacita škol, které zůstaly stat, je mnohonásobně převýšena, takže jsme se rozhodli začít stavět alespoň provizorní školy,” říká Tomáš Kocian ze společnosti Člověk v tísni. Výstavba kamennných škol bude trvat minimálně rok, ale dočasné školy začnou školáci navštěvovat během několika týdnů.

„Školy budou rozebíratelné budovy z vlnitého plechu, které bude možné později, až budou postaveny normální budovy přemístit podle potřeby. Pak mohou sloužit například jako sklady,“ říká Tomáš Kocian, který projekt vypracoval. Celkem jich společnost v Kynniyi postaví devatenáct, každá bude stát asi tisíc amerických dolarů. Projekt na výstavbu provizorních škol, ve kterých se bude moci učit asi 1200 dětí, je financován z peněz získaných ve veřejné sbírce SOS Srí Lanka.

Minulý týden se také v několika vesnicích v okolí města Trincomalee začalo s úklidovými pracemi, které jsou druhou fází projektu, který Člověk v tísni připravil pro zhruba deset tisíc lidí ve spolupráci s německou organizací German Agro Action a místní nadací Sewa Lanka. Tato druhá fáze je nazvaná „Peníze za práci“. Lidem, kteří se účastní úklidu soukromých i komunitních pozemků, je vyplácena denní mzda zhruba tři americké dolary na osobu. „Podařilo se mobilizovat většinu lidí v táborech, do úklidu se skutečně zapojili takřka všichni,“ říká Kocian. Peníze, které lidé dostanou, by jim měly pomoci získat určitou nezávislost a umožnit jim kontaktovat své blízké na jiných místech Srí Lanky, popřípadě se k nim přestěhovat.

Fáze „Peníze za práci“ následuje poté, co byly obyvatelům distriktu, jenž o všechno přišli, rozdány sady nářadí. Ty nyní používají při úklidových pracích. Třetí a navazující částí bude výstavba dočasných obydlí, které by měly po přechodně dlouhou dobu lidem sloužit k bydlení a umožní jim opustit stanové tábory.

Společnost Člověk v tísni má v současnosti na Srí Lance tři pracovníky. Tomáš Butkai řídí projekty v Trincomalee, Markéta Kutilová koncipuje aktivity na poli psycho-sociální pomoci postiženým komunitám a Petr Baše připravuje projekty na rekonstrukční práce v nejvíce zasažených oblastech.

Více informací:
Tomáš Kocian
Tel.: +420 777 787 947

DISKUSE - KOMENTÁŘE:

Související články

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz