Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Oživení vyzývá: zastavme paragraf 10a) za 68 miliard

15. 3. 2010 - PRAHA [Econnect/Oživení]

Ve středu 17.3. bude Poslanecká sněmovna pod bodem 156 programu projednávat ve 3. čtení novelu zákona č.695/2004 Sb., o podmínkách obchodování s povolenkami na emise skleníkových plynů. Diskriminační paragraf 10a) podle názoru sdružení Oživení narušuje rovnováhu trhu s emisními povolenkami tím, že zvýhodňuje elektrárenské společnosti, kterým přihrává odhadovaných 68 mld. korun. Tato novela byla schválena poslaneckou sněmovnou netransparentním a protiústavním způsobem v červnu 2009 formou "přílepku" jako pozměňovací návrh k zákonu o spotřebních daních.

"Ve své kontrolní roli selhal i Senát ČR, který tento způsob protlačování zájmů vlivných lobbistických skupin do legislativy bohužel potvrdil. Podpisy premiéra a prezidenta republiky pod tímto nekalým legislativním procedurálním postupem jsou už jen ozdobou, která demonstruje celkově pokleslý způsob přijímání zákonů v naší zemi," říká Štěpán Rattay, ředitel Oziveni, o. s.

Oživeni, o. s. se již několikrát snažilo prostřednictvím médií či otevřených výzev upozornit na netransparentní a jednostranně ovlivněná jednání na půdě Parlamentu ČR. Zákonodárci však nejsou ochotni vyslyšet ani nálezy Ústavního soudu, který praktikované přílepkové metody již nejednou prohlásil za protiústavní.

Jednou z posledních iniciativ je výzva "Rozumě a spravedlivě" (www.rozumeaspravedlive.cz), která vzešla z řad diskriminované konkurence a zcela oprávněně reaguje na neférové rozdělení příjmů z prodaných emisních povolenek. Energetické úspory totiž nevznikají pouze na straně energetických zdrojů, kde je trh de facto monopolní, ale především na straně poptávky, a to např. ve formě energeticky šetrného chování spotřebitele. Početná skupina komerčních firem z oblasti stavebnictví, poškozená tímto legislativním opatřením, svou výzvou zastupuje i nás konečné spotřebitele a nabízí zcela jasně formulovaný názor opřený navíc o kvalitní právní rozklad.

"Sdružení Oživení se proto připojuje k této výzvě a apeluje na poslance a senátory Parlamentu ČR, kteří jsou podepsaní pod červnovým schválením novely z minulého roku, aby své tehdejší rozhodnutí přehodnotili," říká Štěpán Rattay z Oživení.


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Související odkazy

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

KORMIDLO - katalog odkazů občanské společnosti

www.kormidlo.cz * Lidská práva * Sociální rozvoj a pomoc * Životní prostředí * Globalizace a udržitelný rozvoj * Kultura * Lidé a společnost * Neziskový sektor
www.kormidlo.cz

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz