Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Mongabay: OSN varuje před milicemi v Kongu, mohou způsobit záhubu goril

13. 4. 2010 - PRAHA [Econnect]

Do 10 až 15 let mohou z povodí Konga úplně zmizet gorily, pokud účinně nezabráníme pytláctví a ničení biotopů, varuje nová zpráva vydaná Organizací spojených národů (OSN) a INTERPOL. Informuje o tom server Mongabay.com.

Zpráva OSN, nazvaná The Last Stand of the Gorilla. Environmental Crime and Conflict in the Congo Basin, byla uveřejněna na zasedání CITES v Kataru. Přináší odpovědi na otázku, co všechno gorily ohrožuje. Není to jen obchod se zvířaty. Tyto lidoopy ohrožuje i virus Ebola, nelegální těžba dřeva, těžba nerostů a výroba dřevěného uhlí, píše Mongabay.com. Zpráva upozorňuje na to, že se na východě Demokratické republiky Kongo pro gorily dramaticky zhoršuje situace, k čemuž přispívají zdejší milice svou účastí na pašování a jiných nezákonných aktivitách.

Gorilí maso dopravují pašeráci po stejných stezkách jako nelegálně vytěžené dřevo, diamanty, zlato a coltan - ruda, ze které se získávají prvky niob a tantal. V regionu jsou také stovky tisíc lidí v uprchlických táborech, což zvýšilo tlak na přírodní zdroje, včetně lesních stanovišť, uvádí Mongabay.com.

„Vzhledem k současné míře pytláctví na divoké zvěři a ztrátám přirozeného prostředí mohou z většiny svých současných stanovišť gorily a opice v rozsáhlé Konžské pánvi vymizet do deseti až patnácti let,“ řekl hlavní autor zprávy Christian Nellemann z Programu životního prostředí OSN (UNEP).

Dle zprávy klesá počet volně žijících živočichů v mnoha částech regionu kvůli pytlákům, kteří usilují o slonovinové kosti a rohy nosorožců. Zapojují se prý především pytláci a pašeráci z povodí Konga, z Ugandy, Burundi a Rwandy. Nakupující pak pocházejí například z Asie.

Ohledně vlivu milic na život goril chtějí najít organizace UNEP a INTERPOL větší podporu pro "Environmental Crime Program", který probíhá pod hlavičkou INTERPOLu. Stejně tak plánují více zapojit do činnosti program MONUC, tedy mírovou misi OSN, operující v Kongu především v oblastech Severního a Jižního Kivu.

„Posílení pravomocí strážců parku, zvýšenou kontrolou hraničních přechodů, spoluprací s celnicemi a mezinárodními orgány bychom mohli způsobit dlouhodobé snížení příjmů milic a jejich role v nezákonném obchodování," uvádí zpráva organizace UNEP. „Což pro lidi v regionu bude znamenat mírovější, klidnější prostředí."

„Gorily jsou jen další obětí v rámci pohrdání organizovaných zločineckých gangů vnitrostátními a mezinárodními právními předpisy, které hájí volně žijící živočichy,“ řekl David Higgins, ředitel INTERPOLu. „Naše bezpečnostní opatření musí být mezinárodně koordinovaná, silná a jednotná.“

Podle článku ´Guerrillas could drive gorillas toward extinction in Congo, warns UN´ vydaného 25. března 2010 na Mongabay.com.


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Informační partner oblasti Životní prostředí

Ekolist
Deník o životním prostředí

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz